Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров: Този път спасителят липсваше от обичайната изборна картина

Доц. Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

“На тези избори се повтарят модели, които сме наблюдавали и преди. Периодично се появяват нови партии, които обещават ред, законност и стабилност. Те стоят между 4 и 5%. Това, което липсва от обичайната картина, е спасителят“, казва в “Нашият ден“ доц. д-р Алексей Пампоров и допълва:

“В последните години свикнахме да търсим някой, който ще спечели с голям резултат, който е различен от всички останали. Имаше надежда, че Слави Трифонов ще донесе такава промяна, той очевидно разочарова електората си и остана много бързо извън парламента. Видяхме и “Продължава промяната“, че след края на мандата им не успяват да се справят добре. Това е модел, който сме гледали в НДСВ. Очаквам, че ако те се подлъжат по сегашната оферта на ГЕРБ, ще завършат точно както свършиха НДСВ след дружбата си с БСП.

Големият сигнал е това, че почти 90 000 са отишли, за да гласуват и да кажат – “Не подкрепям никого“. Това е огромен шамар. Тези хора са станали сутринта и са отишли да гласуват или след обяд, но са отишли до урните да гласуват и са гласували."

“В последните 10-15 години партиите спряха да се съобразяват с местните активисти и хора. Започнаха да налагат едни и същи муцуни, които са в София в т.нар. "национални съвети" или "централни комитети". Обикновено това са двайсетина човека, които присъстват в две листи и си гарантират влизане. Това сякаш умори хората. Има едно желание за нови лица, желание за промяна, но нови лица, на които да имат доверие. Най-големият проблем в България е липсата на доверие между хората и в институциите като цяло. Това твърдение не се основава само на резултатите от изборите, а това са дълги тенденции, които следим като доверие, включително в родители и в семейство“, посочва още той в интервю за БНР и допълва:

Индивидуалното оцеляване в кризите ни води дотам, че сме подозрителни към всеки. Когато виждаме едни и същи хора в листите, когато знаем, че предния път те не са ни решили проблемите, се стига дотам – три пъти по-висок дял спрямо ноември за хората, които казват – “Не подкрепям никого“.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25