Според СЗО повече от 70% от нашето здравно състояние зависи от здравното ни поведение и значително по-малко от медицинската грижа.
Знаем, че децата и подрастващите се нуждаят от разнообразно и здравословно хранене. Небалансираното хранене в тази възраст може да е причина за появата на заболявания в по-късен етап от живота. Децата трябва се хранят здравословно и това ще подобри тяхното нормално развитие, както и ще предотврати затлъстяването и бъдещите заболявания.
"Когато говорим за профилактиката в детска възраст, ние започваме от бременността на майката, защото тя е околната среда за детето, което израства в нейната утроба. Бъдещите майки, трябва да помислят за своето хранене и привички си, като консумация на алкохол и тютюнопушене. Това е един от големите проблеми в нашата страна. Когато има социално приемливи зависимости към подобни неща, предопределяме факторите на развитието на нашето дете“, казва в "Нашият ден“ проф. д-р Ружа Панчева от катедра "Хигиена и епидемиология" в МУ-Варна и допълва:
"Начинът на хранене на детето има отношение към нервно-психичното му развитие, в това число и към развитието на мозъка и ретината. Има значение за социалното взаимодействие между детето и майката. Кърменото дава възможност за такъв по-активен контакт. Но, ако майката не може да кърми, алтернативният начин на хранене са млеката за кърмачета и това по никакъв начин не нарушава връзката между майката и детето“, казва проф. д-р Ружа Панчева.
Има определени препоръки за здравословно хранене и те са съобразени с възрастта и потребностите на децата. Описани са в съответните български наредби и трябва да бъдат спазвани. Каквото и диетично хранене да налагат родителите на децата си, те трябва да се съобразяват с тези препоръки.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg