Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

На какво учи децата номадската класна стая?

За уроците по културно наследство под купола на Ларгото

Номадска класна стая
Снимка: priobshti.se

"Номадска класна стая" е един иновативен образователен проект, който вече над 10 години се осъществява в редица градове в цяла Европа – като Париж, Барселона, Брюксел, Лондон, Атина, Букурещ. Организаторите в София работят по четвъртото издание. Не е особено радостно, че не може поне засега този проект да обхване по-голяма част от българските ученици, точно в този критичен момент от българската образователна система, като предложение 5-и, 6-и и 7-и клас.

Идеята на проекта е да свърже ученици, които живеят едновременно в различни, но и сходни светове – били те различни религии, култури или социално положение. Инициативата се фокусира върху изследване на културното наследство на градовете и срещи с хората, сградите, историята, въпросите, които повдигат пред нас днес, и, освен всичко останало, новите приятелства.

По време на заниманията си учениците работят заедно във временни конструкции за учене на открито или “номадски класни стаи”, които строят заедно. “Стаите” се намират в историческия център на  София, под купола на Ларгото. Този динамичен процес позволява на всяка група да развие умения в областите история, география, гражданско образование, изкуство, наука и технологии. Седем столични училища са част от тазгодишното издание на проекта.

"Номадската класна стая е създадена като проект във Франция преди 11 години. Идеята е създаване на една класна стая в центъра на града, където се случват много неща, където срещаме деца от различни училища, различни социални среди, от различен произход. В рамките на два дни децата работят заедно и използват града като инструмент, който да провокира най-различни дебати между тях. Да повдига различни теми по които те да работят, снимат интервюта, разпитват граждани. Това е много интересен и динамичен процес", посочва в "Нашият ден" Силвия Бехар, координатор по проекта.

В тазгодишното издание на проекта  участват ученици от два 6-и класа на 137 СОУ "Ангел Кънчев" и училище "200" от с. Лозен. Имаме два 7-и класа от 67 СОУ "Васил Друмев" и 19 СОУ "Елин Пелин". Два 8-и класа от 119 СОУ "Академик Михаил Арнаудов" и 21 СОУ "Христо Ботев"  и няколко деца от СУ "Луи Брайл". 

"Музеят за история на София ни предоставя перфектното място под купола на Ларгото, където ние разполагаме нашата номадска стая и нашите къщички, които децата всеки ден сглобяват. Това са конструкциите, които пътуват от град на град", допълва Силвия Бехар. 

Възможността за работа в центъра на антична Сердика дава на учениците много добра представа и усещане за развитието на града през вековете. С всяка стъпка, която те правят, те реално пътуваме през различни епохи. 

"Направихме филм за гвардейците и от тях минахме към темата "героизъм". Филмът разказва за гвардейците и какво правят те. Разиграхме и сценка с геройска постъпка", споделя ученичка от 19 СОУ "Елин Пелин".
Предвидена е финална прожекция на всички филми по проекта, която ще се проведе в "Дом на киното“ на 6 ноември, от 14.00 ч. Поканени са всички, преминали през "номадската класна стая", родители, учители и специални гости. 

Целия разговор с Силвия Бехар можете да чуете в звуковия файл.  

Снимка – priobshti.se
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30