Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

На какво учи децата номадската класна стая?

За уроците по културно наследство под купола на Ларгото

Номадска класна стая
Снимка: priobshti.se

"Номадска класна стая" е един иновативен образователен проект, който вече над 10 години се осъществява в редица градове в цяла Европа – като Париж, Барселона, Брюксел, Лондон, Атина, Букурещ. Организаторите в София работят по четвъртото издание. Не е особено радостно, че не може поне засега този проект да обхване по-голяма част от българските ученици, точно в този критичен момент от българската образователна система, като предложение 5-и, 6-и и 7-и клас.

Идеята на проекта е да свърже ученици, които живеят едновременно в различни, но и сходни светове – били те различни религии, култури или социално положение. Инициативата се фокусира върху изследване на културното наследство на градовете и срещи с хората, сградите, историята, въпросите, които повдигат пред нас днес, и, освен всичко останало, новите приятелства.

По време на заниманията си учениците работят заедно във временни конструкции за учене на открито или “номадски класни стаи”, които строят заедно. “Стаите” се намират в историческия център на  София, под купола на Ларгото. Този динамичен процес позволява на всяка група да развие умения в областите история, география, гражданско образование, изкуство, наука и технологии. Седем столични училища са част от тазгодишното издание на проекта.

"Номадската класна стая е създадена като проект във Франция преди 11 години. Идеята е създаване на една класна стая в центъра на града, където се случват много неща, където срещаме деца от различни училища, различни социални среди, от различен произход. В рамките на два дни децата работят заедно и използват града като инструмент, който да провокира най-различни дебати между тях. Да повдига различни теми по които те да работят, снимат интервюта, разпитват граждани. Това е много интересен и динамичен процес", посочва в "Нашият ден" Силвия Бехар, координатор по проекта.

В тазгодишното издание на проекта  участват ученици от два 6-и класа на 137 СОУ "Ангел Кънчев" и училище "200" от с. Лозен. Имаме два 7-и класа от 67 СОУ "Васил Друмев" и 19 СОУ "Елин Пелин". Два 8-и класа от 119 СОУ "Академик Михаил Арнаудов" и 21 СОУ "Христо Ботев"  и няколко деца от СУ "Луи Брайл". 

"Музеят за история на София ни предоставя перфектното място под купола на Ларгото, където ние разполагаме нашата номадска стая и нашите къщички, които децата всеки ден сглобяват. Това са конструкциите, които пътуват от град на град", допълва Силвия Бехар. 

Възможността за работа в центъра на антична Сердика дава на учениците много добра представа и усещане за развитието на града през вековете. С всяка стъпка, която те правят, те реално пътуваме през различни епохи. 

"Направихме филм за гвардейците и от тях минахме към темата "героизъм". Филмът разказва за гвардейците и какво правят те. Разиграхме и сценка с геройска постъпка", споделя ученичка от 19 СОУ "Елин Пелин".
Предвидена е финална прожекция на всички филми по проекта, която ще се проведе в "Дом на киното“ на 6 ноември, от 14.00 ч. Поканени са всички, преминали през "номадската класна стая", родители, учители и специални гости. 

Целия разговор с Силвия Бехар можете да чуете в звуковия файл.  

Снимка – priobshti.se
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07