Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фунгита", една "джобна" ферма за гъби

Йосиф Хамед с прототипа на "Фунгита" в Нощта на учените.
Снимка: личен архив

Знаете ли, че 95% от печурките на българския пазар, са внос от Полша. Голяма част от храната, която консумираме, пътува хиляди километри, за да се озове в чинията ни, натоварвайки се с транспортни разходи и грешни емисии въглероден диоксид.

Фунгита"Фунгита" предлага лесно и елегантно решение на тези проблеми. Проектът представлява вертикална ферма за отглеждане на гъби в домашни условия. Фермата изисква малко площ и може да се използва от сам човек или група хора – съседи, съученици, колеги, а за хранителна среда може да се използва дори хартия за рециклиране.

Автор на проекта е Йосиф Хамед, ученик в ТУЕС, който разказва в "Лабиринти на познанието" как е стигнал от идеята до реализацията. "Фунгита" беше показана на Нощта на учените 2022 г. В момента прототипът на проекта е в Професионалната гимназия по селско стопанство "Бузема" в Овча купел и се очаква първата реколта. Освен, че решава чисто практически проблеми, проектът може да се използва и с обучителна цел в училище.

Чуйте разговора с Йосиф Хамед, един млад предприемач, който не се бои да мечтае и да създава.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25