Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Исмет Казалов, оператор на ВЕЦ: Какво говори шумът на турбините?

Реката носи всичко. Виждал съм в нея и малък бус

Снимка: БГНЕС

Исмет Казалов не обича шума от големия град, а с шума от турбините вече е свикнал. Той е оператор на малък ВЕЦ на река Арда, където животът и неговите епизоди текат еднообразно като река.

Исмет разказва за редките изключения в еднообразието. Това са критичните моменти в работа му и странни находки, които реката носи по течението си. Той е вече седем години край реката, а къде е работил преди това, разказва самият Исмет в ефира на “Нашият ден“:

“Преди това работех в мините. Тук работата не е трудна, справям се засега, познато ми е, свикнахме с колектив, с всичко. Зимата работата е по-трудна, по-неприятно и студено е, има повече ангажименти с обекта, но няма значение за мен през кой сезон работя.

Пътят е чист, поддържа се, това е междуградски път, АПИ поддържа мрежата. През зимата по време на дъждовете имаме повече работа. Лятото е по-леко, защото имаме работа по поддръжка на обекта. Зимата, когато има голяма вода, тук има много боклуци, много за чистене. Напрежението зимата е много по-голямо“.

Най-голямата тръпка беше на 12 декември, когато дойде голямата вода. Седем години нищо не ме беше уплашило, но тогава наистина се уплаших.

Освен вода реката носи всичко, за което може да се сетите. Най-интересното нещо, което реката е донесла, беше малък бус. Донесе го и го отнесе надолу. Няма какво да вадим, реката е нещо страшно, когато слезе. Носи и много други неща – чували, боклуци...“

“С шума на турбините се свиква, когато някоя спре, усещаш, че има проблем. Обичам спокойствие, големият град ме потиска, отивам, когато се налага“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53