Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Исмет Казалов, оператор на ВЕЦ: Какво говори шумът на турбините?

Реката носи всичко. Виждал съм в нея и малък бус

Снимка: БГНЕС

Исмет Казалов не обича шума от големия град, а с шума от турбините вече е свикнал. Той е оператор на малък ВЕЦ на река Арда, където животът и неговите епизоди текат еднообразно като река.

Исмет разказва за редките изключения в еднообразието. Това са критичните моменти в работа му и странни находки, които реката носи по течението си. Той е вече седем години край реката, а къде е работил преди това, разказва самият Исмет в ефира на “Нашият ден“:

“Преди това работех в мините. Тук работата не е трудна, справям се засега, познато ми е, свикнахме с колектив, с всичко. Зимата работата е по-трудна, по-неприятно и студено е, има повече ангажименти с обекта, но няма значение за мен през кой сезон работя.

Пътят е чист, поддържа се, това е междуградски път, АПИ поддържа мрежата. През зимата по време на дъждовете имаме повече работа. Лятото е по-леко, защото имаме работа по поддръжка на обекта. Зимата, когато има голяма вода, тук има много боклуци, много за чистене. Напрежението зимата е много по-голямо“.

Най-голямата тръпка беше на 12 декември, когато дойде голямата вода. Седем години нищо не ме беше уплашило, но тогава наистина се уплаших.

Освен вода реката носи всичко, за което може да се сетите. Най-интересното нещо, което реката е донесла, беше малък бус. Донесе го и го отнесе надолу. Няма какво да вадим, реката е нещо страшно, когато слезе. Носи и много други неща – чували, боклуци...“

“С шума на турбините се свиква, когато някоя спре, усещаш, че има проблем. Обичам спокойствие, големият град ме потиска, отивам, когато се налага“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15