Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Ангел Кунчев:

Дългият период без грипни щамове ще се отрази на заболеваемостта през есента

В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси и аденовируси

Снимка: Pixabay

"Пандемията не е свършила. Даже в момента сме в леко повишаване на заболеваемостта, но е с различни характеристики. Липсва напрегнатостта от началото на високите вълни, претоварването на здравната система и високата смъртност. Надявам се, че всичко това е останало зад гърба ни", това заяви в "Нашият ден" главният държавен здравен инспектор, доц. д-р Ангел Кунчев.

Доц. Ангел КунчевВирусът свикна с нас, той няма да изчезне и ние ще свикнем да живеем с него. През есенно-зимния период се очаква увеличение на заболели от грипни вируси, защото те бяха в генерално отстъпление две три години.

"Почти три сезона реално нямаше грипна вълна, тъй като мерките, които бяха насочени срещу Covid-19, покриваха риска от грип. И поради естественото свойство на вирусите, когато един има доминиращо положение, да изтиква всички на заден план, това се случи тези два-три сезона. Сега вече нещата са по-различни. Тъй като ние не сме се срещали от сравнително дълъг период с грипните щамове, е вероятно заболеваемостта тази година да е по-голяма. Поне това видяхме в южното полукълбо в Австралия и Нова Зеландия, които имаха най-тежката епидемия през последните 5-6 години", твърди главният държавен здравен инспектор.

Според него се срещат H3N2 и H1N1. Но те по някакъв начин се различават особено, когато се касае за обикновения човек. Протичането ще е това, което познаваме през последните години. В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси, аденовируси има и някои от редките. Типична за момента е респираторна инфекция с кихане и кашлица, леко неразположение, която преминава за три-четири дни.

 За този сезон ваксината против грип у нас ще е четиривалентна срещу щамовете "Виктория", "Камбоджа", "Вашингтон" и "Пукет".

"Има едно генерално намаляване на обхвата с ваксини и най-вече от задължителния календар, защото той все пак гарантира в максимална степен предпазването на обществото от забравени заразни болести и ние сме много внимателни при неговото изпълнение. Това се дължи на пандемията, но и разколебаване в доверието на хората", посочва доц. д-р Ангел Кунчев.

Целия разговор с доц. д-р Ангел Кунчев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10