Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ивана Радонова

Проучване проследява професионалната реализация на дипломираните висшисти в България

Снимка: pixabay

Професионалната реализация на дипломираните висшисти в България ще се проследява и анализира, за да се постигне качествена връзка между образованието и обществените потребности, като се отчитат и изискванията на пазара на труда. Това предвижда споразумение между Министерството на образованието и науката и Европейската комисия.

"Проектът е двегодишен. Ще бъдат проследени две кохорти от студенти, завършили през академичната 2020/2021 година, както и дипломираните през академичната 2016/2017 година“, казва д-р Ивана Радонова, държавен експерт в дирекция "Висше образование" на Министерството на образованието и науката.

Държавите членки се ангажират да събират информация от висшисти и завършили професионално образование и обучение, която е сравнима на европейско ниво. В България за първи път се прави такъв вид проучване. Тук се включват и лицата, придобили степен на професионално образование и обучение. В момента тече втората фаза на проекта EUROGRADUATE, като в него са включени 16 европейски държави.

"Важно е да има обратна връзка какво се случва на пазара на труда през погледа на работодателя, но и през погледа на дипломираното лице", твърди д-р Ивана Радонова

Европейският проект е важен за отделните държави, но и за висшите училища, за да разберат по-добре силните и слабите страни на своите образователни системи. Това ще позволи набавянето на сравнителни доказателства за най-ефективните практики на преподаване, които допринасят за устойчива заетост. Също и да се запълнят празнотите в данните за пазара на труда на завършили висшисти, както и техният  избор да се преместят в чужбина. 

"На национално ниво ни е необходимо, за да можем да планираме субсидирания от държавата прием. Да насърчим обучението в приоритетни специалности, не само според конкретната администрация, но и спрямо пазара на труда и по този начин да се инвестира в качеството на висшето образование“, посочва експертът. 

Ще бъде разработен механизъм в тясно сътрудничество с висшите училища чрез техните кариерни центрове. Той трябва да стане устойчив и да се прилага и в следващите години за всеки един завършил студент. Във висшето училище ще се получава индивидуалната информация, която е необходима, а в МОН ще пристига обобщена информация, въз основа на която ще се следи динамиката в търсенето и предлагането на пазара на труда. Необходимо е да се повиши видимостта на българските висши училища зад граница, допълва д-р Ивана Радонова.

Целия разказ на д-р Ивана Радонова можете да учете в звуковия файл. 

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12