Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческа работилница събира факти за жк "Люлин" в София

Снимка: БГНЕС

"Като човек роден и израснал в квартал "Люлин", съм забелязал, че мнението на повечето софиянци, а пък и не само, е основно негативно с необходимата доза хумор – казва Виктор Топалов, историк любител и юрист по образование, създател на инициативата "Бохемска София". Въпреки това, реших да погледна на моя квартал и откъм историческа гледна точка. 

Самият аз се интересувам от историята на София, професионално се занимавам с темата. Реших да прехвърля това, което вече бях започнал, и да се събера с други хора, които мислят като мен. Буквално преди няколко седмици, след като осъзнахме, че "Люлин" навършва 50 години, решихме културната карта, която сме създали, да прерасне в историческа работилница и в нея да се събира информация за района. 

Идеята е да се събират материали, предмети, снимки, документи, истории от миналото на квартала и така да се създаде чувство за някаква обединеност на жителите му. Нека разберат на какво място живеят, как е изграден този квартал, хората правят квартала в крайна сметка. Все още не сме успели да установим кой е най-старият блок в квартала и всеки ден спорим по този въпрос в нашата фейсбук група.

"Люлин" някак надраства това, за което е бил създаден. В момента може би в него живеят двойно повече хора, отколкото е бройката, за която е бил построен. Интересно е, че е замислен като огромен и самодостатъчен, но има нещо голямо, което липсва, и това е културата. Културните забележителности, обекти, събития. Били са предвиждани сгради за кинотеатри, за читалища, но с годините те са отстъпили назад."

Още за историята и настоящите културни забележителности на жк "Люлин" чуйте от Виктор Топалов в "Какво се случва".

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41
Снимката е илюстративна.

Летни опасности за домашните любимци и как да ги предотвратим

По време на горещите летни дни е важно да се полагат специални грижи за домашните любимци, за да се гарантира тяхното здраве и комфорт. Според д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондация "Четири лапи“, големите горещини могат да бъдат особено опасни за животните. Тя подчертава, че трябва да сме внимателни с..

обновено на 06.08.24 в 09:29

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40