Зимният туристически сезон ще бъде толкова успешен колкото летния. Очакваме да се върнат английските туристи, както и много други, които ги нямаше по време на пандемията.
"Ние до голяма степен възстановихме обемите от предходните години. Визирам 2019 г., като се движим с около 15% и ще достигнем тези нива изцяло през 2024 г.", посочва в "Нашият ден" директорът на Института за анализи и оценки в туризма доц. д-р Румен Драганов.
Зимният сезон ще бъде повторение на летния от гледна точка на тази интензивност, която е свързана с възстановяването на чартърни полети, които бяха прекъснати през 2020-2021 г. Изцяло се възстановяват полетите от Великобритания, като се очакват около 22 000 туристи, които ще дойдат да карат ски. Това индикира цялостно завръщане към нивата от 2019 г. по отношение на английските туристи. Очакват се интензивни пътувания от Турция и Израел, както и от Гърция, Северна Македония, Сърбия и Румъния.
"В периода януари, февруари и март около 1,2 млн. ще бъдат тези, които ще влезнат от чужбина или това ще са около 400 000 преминавания през границата. Една част ще бъдат за ски, други – за балнео и спа туризъм. Други идват за културен туризъм в градска и историческа среда", допълва доц. Драганов.
Ски курортите запазват цените на картите на миналогодишните нива. Няма драстичен скок, увеличението на цените е между 11-17%. Очакват се 550 000 пътувания на българи около Коледа и Нова година. Около 60 000 ще посрещнат Нова година извън страната.
Целия разговор с доц. д-р Румен Драганов можете да чуете в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg