Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме празника на програма "Христо Ботев"

Връчват наградите "Златен будилник"

"Златен будилник"
Снимка: Ани Петрова

На 1 ноември е Деня на народните будителите, Ден на българската журналистика и празник на програма "Христо Ботев" на БНР.

На 1 ноември от 17:00 часа ще бъдат връчени наградите "Златен будилник". Наградите "Златен будилник" се връчват традиционно около Деня на народните будители, който "Христо Ботев" – националната програма за култура, образование и музика на БНР избира за свой празник през 2002 г.

Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители биват отличавани за будителски дух, висок професионализъм и отдаденост към програмата.

Нина Цанева, Оля Стоянова и Люба Константинова

“Първият ми стаж някога беше в програма “Христо Ботев“. Давам си сметка, че е голям късмет да работим тук. Сега се върнах от Северна Македония, когато приятели и журналисти ми разказваха каква е ситуацията в техните медии – вестниците умират, пространствата за култура все повече се стесняват или изчезва. Когато им казвах, че има програма “Христо Ботев“, която е само за култура, образование и музика, се учудваха. Оценявам това, което имаме и може би трябва да го пазим“, казва в ефира на “Нашия ден“ главният редактор на програмата Оля Стоянова и допълва:

“Празникът е хубав, а най-вече е хубаво, че имаме възможността да упражняваме тази професия. Да създаваш културно съдържание в национална програма е преди всичко отговорност. Наградите, които ще връчим тази вечер, в пет часа в сградата на БНР са преди всичко отговорност.

Ще наградим не само хората, които са отговорни към работата, но и тези, които обичат своята работа и това си личи. Не си представям будителите като революционери, те са хора, които вършат много работа. Добри професионалисти, които си обичат работата. Не трябва да празнуваме този празник едни път в годината, това е процес, който трябва да се случва непрекъснато.

“Имам усещането за една празничност, към която принадлежа по късмет. И то късмет не затова, което ние тук имаме щастието да правим, като човек, който има късмет да говори с някой от най-умните и най-смислено разсъждаващи хора в държавата. В тяхната периферия, по тяхната сянка успявам да усетя колко е важно всъщност това, което правят те и това, което чрез тях правим тук“, казва в ефира на “Нашият ден“ Любомира Константинова, зам.-главен редактор на програмата и допълва:

“Изборът, който правим в полза на слушателите си, може би понякога в тяхна вреда, е изключително отговорен. Думата, която винаги изниква в такива моменти в съзнанието ми е трибуна. Ние сме тези, които имаме право да изберем кой да говори. Това е много отговорно.

Кои хора са онези общественици, които могат да събудят нещо в публиката си чрез нас и в публиката си изобщо?  За мен през годините се добави една много важна характеристика, чрез която донякъде ги определям като значими и тя е откровеността. И то не онази способност да кажеш нещата с ерудицията, която повечето ни събеседници притежават, а да ги кажеш понякога грубо, болезнено откровено, понякога арогантно, но да назовеш неща, които не само медийната ни среда, но хората сами за себе си не назовават“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25