Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емпатията с граници: Как психотерапията ни променя – поглед на д-р Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

| обновено на 04.10.24 в 12:27
д-р Ани Шкодрова
Снимка: БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта.

"Терапевтичният процес е изграждане, което променя както пациента, така и терапевта", казва тя. "Няма как да влезеш в това взаимодействие и да излезеш същия." Според д-р Шкодрова, често срещано е пациентите да предизвикват лични теми у терапевта, което прави процеса двупосочен и дълбоко взаимозависим. "Терапевтите са хора като всички останали – вълнуват ги любов, здраве, пари, отношения – всичко, с което всеки ден се борим."

Шкодрова изтъква, че всеки пациент заслужава терапевта си и връзката между тях трябва да е основана на доверие и взаимно "кликване". "Няма как да посещаваш терапевт, ако не го харесваш", казва тя. Според нея пациентът играе активна роля в процеса, като задава въпроси и търси информация, необходима за взимане на информирано решение. "Много грешно е лекарят да взима решения вместо пациента", добавя тя.

На въпроса как е взела решението да създаде центъра "Емпатиум", д-р Шкодрова сподели: "Много е важно това, че центърът е за възстановяване и израстване. През годините срещнах много качествени хора, които в момент на криза идваха при мен за помощ. Идеята е хора, на които съм помогнала, да помагат на други хора."

Центърът има за цел да обедини хора на базата на техните разбирания за живота и да създаде среда за генериране на творческа енергия. "Нашият свят има нужда от повече мекота и съзидание", добави тя.

В "Емпатиум" се работи с хора, които се възстановяват от различни видове депресии, а понякога и от мании. "Ако погледнем по-философски, те се възстановяват от собствените си погрешни схващания за света", казва д-р Шкодрова. Тя описва разнообразието от методи, използвани в центъра – енергийна психология, методи, които включват работата с тялото, хипноза. "Това са директни пътища, по които човек влиза в своето подсъзнание и намира травмата", сподели тя, като допълни, че в рамките на няколко сесии може да се постигне качествена промяна.

Шкодрова е категорична, че когато терапията не дава резултат след две години, е време да се смени терапевтът. "На втория месец оценката е за двамата – ако клиентът има съпротива и не прави това, което му казваш, няма какво да се направи."

Тя отбелязва също така, че хората често търсят помощ в моменти на страдание. "Много хора ме питат защо да идват на психотерапия, след като това често причинява разтърсване и болка? Отговорът е следният – когато блокираш някакви процеси в себе си, това консумира огромно количество енергия и пречи на пълноценния начин на живот."

Емпатията също е важен елемент в работата на терапевта, но тя трябва да има граници. "Като терапевт трябва да се свържеш със страданието, но да останеш страничен наблюдател, за да можеш да водиш пациента си", обяснява д-р Шкодрова.

В ежедневието д-р Шкодрова вижда твърде много очаквания от хората: "Каквото и да получиш, не ти е достатъчно и искаш повече. Най-високата вибрация, най-щастливата енергия е благодарността."

На въпроса за основните проблеми в страната по отношение на психичната грижа, тя изрази тревогата си: "Все още няма пътеки, условията в българската болнична психиатрия са много лоши. Много е трудно пациентът да постъпи там, нещата не са добре канализирани, нито законово, нито организационно."

В заключение на разговора д-р Шкодрова акцентира на важността от справяне със стреса на работното място. "Ако човек е нещастен на работното си място, това е хроничен стрес, който отново се отразява на ума и тялото. Има много техники за преработване на тези конфликти и това ще бъде част от нашето портфолио", сподели тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36