Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филм за старостта и края

Късометражният филм "Лека нощ, Лили" на Петър Вълчев разказва за остаряването, самотата и смъртта. "Колкото повече остарявам, се сещам за все повече безсмислени неща", казва героинята Дора във въображаем разговор с починалата си приятелка Лили. "А дали това не е животът?!", пита се в текста си за филма Петър Вълчев. 

Пълен с безсмислени неща, които накрая – изправени пред смъртта на близък човек или края на момент от живота ни, придобиват смисъл? Как се сбогуваме? Какво казваме на този, когото обичаме, когато се разделяме с него – дори и в ежедневните раздели?" Това са въпроси, които филмът провокира у зрителя, а кадрите остават в съзнанието задълго. Той се оказва последният филм на актрисата Виолета Гиндева, която си отива няколко месеца след като е завършен. 

"Лека нощ, Лили" има участия във фестивали, има и номинации, а миналата година спечели голямата награда на Международния фестивал за късо кино IN THE PALACE, което му даде възможност да бъде българското предложение за "Оскар" за късометражен филм за 2021.

Чуйте разговора с Петър Вълчев.

Снимки – "Лека нощ, Лили" ФБ профил

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37