Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Обещанието, че законът за сдруженията в РСМ ще се даде на Венецианската комисия, е прах в очите

Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога

| обновено на 12.11.22 в 10:37
Костадин Филипов
Снимка: БГНЕС

Външният министър на Северна Македония Буяр Османи заяви в София, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в страната му. По силата на този закон имената на българските културни центрове в Битоля и в Охрид - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети", трябва да бъдат променени в срок до три месеца. 

Има негативна атмосфера между България и Северна Македония и трябва да я премахнем, заяви пред Буяр Османи външният министър Николай Милков. От своя страна македонският първи дипломат заяви, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в Северна Македония, по силата на който двата български културни центъра "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис Трети" в Охрид имат три месеца да сменят имената си. 

“Отношенията между двете държави в момента не са в добра кондиция и това е видно за всички. Посещението на Буяр Османи, което беше направено в понеделник и вторник у нас и срещите му с политическите и партийните лидери, беше един опит от страна на Скопие да се покаже, че стои върху един терен, върху който може и трябва да се нормализират отношенията на РСМ с България“, казва в “Нашият ден“ журналистът Костадин Филипов.

Министрите на външните работи на Северна Македония Буяр Османи (вляво) и на България Николай Милков - София, 8 ноември 2022

“Негово обещание за Венецианската комисия, че законът ще бъде даден на Венецианската комисия, е един прах в очите на българските политици, те разбират за какво става дума. Решенията на Венецианската комисия не са задължителни, а са препоръчителни.

Другото, което е по-важно, по принцип закони, за които се иска мнение на Венецианската комисия се представят там преди да бъдат гласувани, а не както в нашия случай, гласувани в парламента в РСМ при това с пълно мнозинство.

Цялото това говорене, че трябва да се върнем към старата атмосфера на активно сътрудничество, чрез неща като първа копка на изграждане на железопътната линия, ми се струва отново  хвърляне на прах в очите“, посочва още той.

“Компромис би трябвало да се търси в РСМ. Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога, че те търсят едно връщане към нормалните взаимоотношения. Компромисът обаче трябва да дойде с демонстрация на едно решение, за което България много настоява. Това е включването на българите в тяхната конституция. По всичко изглежда, че скоро такова условие няма да бъде намерено“, казва още Филипов в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За райския газ и борбата с употребата на наркотични вещества

За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов , биохимик и експерт по наркотични вещества. Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за..

публикувано на 25.09.24 в 12:11
Проф. д-р Иван Литвиненко

Отзвук от XVI Национален конгрес по педиатрия

По инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. 650 участници, 55 партньори, 148 доклада, 62 постера – какво стои зад тези цифри и какви бяха акцентите в събитието разказва проф. д-р Иван Литвиненко , председател на УС на Българската педиатрична асоциация. Проф. д-р..

публикувано на 25.09.24 в 11:26

Белодробните заболявания и лошото качество на въздуха – основен акцент на дискусия в БТА

На днешния 25 септември в Българската телеграфна агенция се провежда пресконференция под наслов "На въздух – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението", която отбелязва изминалия Международен ден на чистия въздух за синьо небе (7 септември), Европейския ден без автомобили (22 септември) и предстоящия Световен ден на сърцето..

публикувано на 25.09.24 в 11:25

Вера Стоевска: Пластмасата и приятелите, или как се справям с малките битки за природата?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората. Стаевска отбеляза, че..

обновено на 25.09.24 в 10:48
Киев

Николета Атанасова: Разказ за Украйна от първо лице

Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности. Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова , която се завърна от страната. По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво..

публикувано на 25.09.24 в 10:00