Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Обещанието, че законът за сдруженията в РСМ ще се даде на Венецианската комисия, е прах в очите

Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога

| обновено на 12.11.22 в 10:37
Костадин Филипов
Снимка: БГНЕС

Външният министър на Северна Македония Буяр Османи заяви в София, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в страната му. По силата на този закон имената на българските културни центрове в Битоля и в Охрид - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети", трябва да бъдат променени в срок до три месеца. 

Има негативна атмосфера между България и Северна Македония и трябва да я премахнем, заяви пред Буяр Османи външният министър Николай Милков. От своя страна македонският първи дипломат заяви, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в Северна Македония, по силата на който двата български културни центъра "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис Трети" в Охрид имат три месеца да сменят имената си. 

“Отношенията между двете държави в момента не са в добра кондиция и това е видно за всички. Посещението на Буяр Османи, което беше направено в понеделник и вторник у нас и срещите му с политическите и партийните лидери, беше един опит от страна на Скопие да се покаже, че стои върху един терен, върху който може и трябва да се нормализират отношенията на РСМ с България“, казва в “Нашият ден“ журналистът Костадин Филипов.

Министрите на външните работи на Северна Македония Буяр Османи (вляво) и на България Николай Милков - София, 8 ноември 2022

“Негово обещание за Венецианската комисия, че законът ще бъде даден на Венецианската комисия, е един прах в очите на българските политици, те разбират за какво става дума. Решенията на Венецианската комисия не са задължителни, а са препоръчителни.

Другото, което е по-важно, по принцип закони, за които се иска мнение на Венецианската комисия се представят там преди да бъдат гласувани, а не както в нашия случай, гласувани в парламента в РСМ при това с пълно мнозинство.

Цялото това говорене, че трябва да се върнем към старата атмосфера на активно сътрудничество, чрез неща като първа копка на изграждане на железопътната линия, ми се струва отново  хвърляне на прах в очите“, посочва още той.

“Компромис би трябвало да се търси в РСМ. Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога, че те търсят едно връщане към нормалните взаимоотношения. Компромисът обаче трябва да дойде с демонстрация на едно решение, за което България много настоява. Това е включването на българите в тяхната конституция. По всичко изглежда, че скоро такова условие няма да бъде намерено“, казва още Филипов в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15