Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Микеле Плачидо пристига с новия си филм на Киномания

Сянката на Караваджо - филм на Микеле Плачидо
Снимка: Киномания

Българският филм „Майка” на режисьора Зорница София, копродукция с Германия и Хърватия, който ще има само една прожекция в рамките на фестивала, ще открие тазгодишната Киномания на 17 ноември от 19.00 ч. в зала 1 на НДК. Публиката ще може да съпреживее автентичен филм, вдъхновен от реалната история на една българка и от нейната борба да превърне травмата си от невъзможността да има свои деца в триумф на различен тип родителство. 

Главната роля се изпълнява от актрисата Дария Симеонова, за която това е дебют за главна роля в киното. Всички деца участници във филма, и в България, и в Кения, не са деца-актьори – те са сираци или деца от улицата- факт, който допринася за автентичното звучене на лентата.

Сред хитовите заглавия на Киномания са: „Семейство Фейбълман“ (The Fabelmans) - почти биографичният филм на световноизвестния режисьор Стивън Спилбърг и „Сянката на Караваджо“, за чиято премиера в България специално пристига неговият режисьор, съсценарист и изпълнител на една от главните роли - Микеле Плачидо, познат у нас най-вече с образа си на Корадо Катани в култовия сериал „Октопод“. Новият му филм „Сянката на Караваджо“ бе показан за първи път по време на Международния кинофестивал в Рим, извън конкурсната програма, и беше ентусиазирано приет от публиката и от критиците.

Плачидо лично ще представи филма си, а прожекцията ще е предшествана от среща на публиката с италианската звезда на 19 ноември в зала 1 на НДК- съобщи за „Артефир“ Хермина Азарян, организатор на Киномания.

Фестивалът ще продължи до 4 декември.

Чуйте разговора с Хермина Азарян в звуковия файл.

Снимки – Киномания

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10