Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диабетът – коварна болест или лечимо състояние?

Д-р Наталия Темелкова
Снимка: Кирил Чобанов

Въпросът съдържа и част от отговорите, които потърсихме заедно с д-р Наталия Темелкова в поредното издание "За здравето".

Опитният ендокринолог от Александровска болница подчерта, че "коварството" на диабета е в безсимптомното му протичане. Хората рядко обръщат внимание на различните индикации, не правят редовно изследвания, а в напреднала фаза болестта е по-трудна за овладяване и лечение. Акценти в разговора д-р Темелкова постави върху осезаемите признаци за наличие на повишена кръвна захар, на усложненията, причинени от Ковид пандемията. Изследванията, медикаментите и хранителните добавки също бяха предмет на дискусията в студиото. "Метаболитният синдром, начинът ни на живот, хранене, обездвижването и "дигитализацията" на обществото, също са огромен проблем" – подчерта д-р Н. Темелкова.

Разбира се, не подминахме проблемите, свързани с различните типове диабет, с болестта в детска и напреднала възраст, с терапевтичните подходи преди да се премине към инсулиново лечение. Сто години по-късно отбелязахме "раждането" на инсулина и неговото огромно значение в осигуряването на здраве и качество на живот на милионите пациенти по света.


В минутите на редактора, обособени в рубриката "Акценти от седмицата", Кирил Чобанов разговаря с диетолога и специалист по хранене доц. Светослав Ханджиев. Основните въпроси, свързани с храненето, калориите и различните диети, също бяха в съзвучие с основната тема.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43