Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят делово

Тодор Капитанов: Увеличаването на заплатите е безалтернативно

Тодор Капитанов
Снимка: БГНЕС

Седмица след протестите срещу нивата на заплащане диалогът между синдикатите, държавата и бизнеса навлиза в нова фаза. Основното искане на протестиращите е за увеличение на доходите още до края на тази година заради натрупаната близо 20% инфлация до момента, както и за бързо приемане на Бюджета за следващата година, в който да се заложи поне 13% ръст на заплатите както в бюджетния сектор, така и в частната сфера. 

"Разговорите за минималната работна заплата станаха тема номер едно в държавата. Темата за доходите наистина е на дневен ред, но това трябваше да се случи още преди месеци. Утре предстои среща на високо ниво в Министерство на труда и социалната политика, на която отново ще бъде обсъден въпросът", заяви в "Нашият ден" вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

Според него увеличението на доходите и на минималната работна заплата е неизбежно в България и не само, защото ЕС с директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне изисква тя да бъде минимум 50% от средната работна заплата. Инфлацията е невиждана за последните десетилетия в България. Тя е най-високата в ЕС -данните сочат 17,6%.

В момента инфлацията при цените на основните хранителни продукти е над 45%. Ако миналата година можехме да си купим 20 основни продукти за 65 лв., то днес ги купуваме за 100 лв., допълва експертът.

"В България се очакват тежки социални протести не само на национално, но и на регионално ниво. Ние на този етап успяваме да овладяваме и канализираме исканията, но в един момент балонът ще се спука и протестите няма да могат да бъдат овладени. Предстои изключително тежка зима и темата за увеличаване на доходите трябва да бъде тема номер едно, както на служебното правителство, така и на всички политически партии без значение дали ще управляват заедно или по отделно", посочва Тодор Капитанов.

Разговорът за минималната работна заплата трябва, да се пренесе и върху увеличаване на всички доходи. Поне от някъде трябва да се започне и дано това да е знак за първа крачка към политиките, които правителството следва да провежда, допълва синдикалният лидер.

Данните, с които КНСБ разполага, сочат, че заплатата за издръжка, която позволява на човек да закупи основни стоки и услуги, ако живее сам  е размер на 1710 лв. бруто, т.е. това сумата, която трябва да бъде нормалната работна заплата за едно домакинство съставено от един човек. За тричленно семейство сумата става над 3000 лева.

Бизнесът много добре осъзнава, че увеличаването на заплатите е без алтернативно, поради две причини. На първо място липсата на работна ръка по градовете. А втората причина е, че конкуренцията между самите фирми е много сериозна. Хората са склонни да сменят работата си, за да получават 15 -20 лв. повече.

Целия разговор с Тодор Капитанов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15