За подвеждащо минималистичната изложба "Възстановяване на паралакса" в "Нашият ден“ разказва кураторката Снежана Кръстева. Това е първата ретроспективна изложба на норвежкия художник Ларс Нордби, който живее и работи през последните години разделен между Норвегия и България. Той има галерия във Велико Търново. Той е един от активните членове на културния живот на този град, изпълнен с история.
Едноименната инсталация представя три пърформативни творби, които авторът прави между 2016 и 2018 г. Те са пресъздадени в пространството на галерия "Институт за съвременно изкуство - София" чрез различни елементи като фалшиви стени, насекомо-убиващи ултравиолетови лампи, както и средства на театрализацията.
"Направили сме нова инсталация от рециклирани подходи и стратегии и се получи нещо изключително. То е много минималистично , но в тази инсталация се съдържат много неща", допълва Снежана Кръстева.
Идеята за театралността предлага цял набор от наблюдения върху въпроси като реализъм срещу илюзия, автентичност и право на избор, манипулативност, способност/ресурс и освободеност, както и върху по-малко забележимите идеи около идентификацията и нейната механика – тема, постоянно присъстваща в художествената практика на Ларс Нордби.Изкуството в контекста на конфликтите
Онова, което трябва да знаем за Снежана Кръстева е, че получава степен на бакалавър със специализация китайски език в Университета на Нанкин и степен магистър със специализация кураторство в Голдсмитс-колидж, Лондон. През 2004-2007 ръководи галерията "Арт-проекти, Пекин — Токио", след което започва работа в Уленс Център за съвременно изкуство – Пекин (2007-2009). В последствие е куратор на лондонския арт-център "Изкуство в метрото", където реализира серия проекти в публичното пространство. От 2013 г. работи като куратор в МСИ "Гараж" в Москва.
В контекста на конфликтите завръщането на Снежана Кръстева всичко се преобръща за няколко дни. Споделя, че възстановяването ще отнеме много повече време. За това завръщането в България е по-дълго срочно. Тя е артистичен директор на "Триеналето за съвременно изкуство от Източните Балкани", което ще се проведе в България през 2024 г.
"Това е амбициозен проект в който са поканени четирима чуждестранни куратори. Ще работим и с много местни куратори, художници. Въпросът е малко амбициозен, биеналето да бъде децентрализирано, да не е само в София. Това трябва да се случи в няколко града – Велико Търново, Русе и Варна“, твърди Снежана Кръстева.
Китай и съвременното изкуство
"В Китай бурно се развива съвременното изкуство и там има бум на екзотичността. Пазарът на изкуство е много развит. Галерии, музеи независимо от цензурата се развиват бурно“, посочва кураторката.
Посланието"Силата на съвременното изкуство да създаде мини реалност, която да е асистирана и да има някакви отношения към мира в някакъв мини формат. И да минем през всичките емоции през които можем да минем“, казва Снежана Кръстева.
Целия разговор със Снежана Кръстева можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg