Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на Института за литература към БАН

доц. Елка Димитрова и доц. Мариета Иванова-Гиргинова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Днес се чества Денят на Института за литература към Българската академия на науките. Празникът преминава като Ден на отворените врати, на който е представено творчеството на младите учени, енциклопедичните и периодични издания на Института за литература; новите книги на утвърдени учени); Книга за сп. "Златорог" от поредицата "Периодика и литература" (16,30-17,00) две книги от подновената поредица "Литературни анкети" на Боряна Владимирова с Едвин Сугарев и Ани Илков. Акцент на празника на Института е представянето на научната продукция на Издателския център “Боян Пенев”. 

В института има много проекти, споделят доц. Елка Димитрова, зам.-директор на Института за литература към БАН и доц. Мариета Иванова-Гиргинова, PR на Института за литература към БАН:

"Искаме да отворим вратите на Института към нашето голямо семейство, като поканим всички да се запознаят с нашата дейност. Насърчаваме младите хора да работят в сферата и имаме млади колеги, вълнуват се от различни теми.“

Програмата започва с представяне на книгите на младите учени и възможностите за кариерно развитие в Института за литература. 

В рамките на събитието са представени: изданието – „Литературноисторически и критически сюжети"; три литературни анкети: на Вихрен Чернокожев с Радой Ралин и на Боряна Владимирова с Едвин Сугарев и Ани Илков. Сред новите издания на Института е и “В страната на вечното лято” – втория сборник, който представя творчеството на Матвей Вълев – един талантлив, но малко познат писател. 

Тази вечер ще бъде връчен и Почетният знак на Института за литература.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15

Клетвите като интелектуално удоволствие

Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..

публикувано на 24.04.25 в 15:57
Росица Доганджиева и Атанас Парушев-Шока

С изложба на Атанас Парушев-Шока галерия "Стубел" чества 10-годишнина

Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..

публикувано на 24.04.25 в 15:18

Литературни срещи в София

За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..

публикувано на 24.04.25 в 14:51