Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Статева: У нас започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност

Свикнахме ли с войната в Украйна?

Снимка: Община Перник

Българинът вече е "свикнал" с войната в Украйна, сънародниците ни поставят като приоритет материалните си проблеми. За 6 месеца чувствително нарастват дяловете на индиферентните, като каквито се определят 56 на сто от пълнолетните българи. Това е основният извод от проучване на агенция ЕСТАТ. 

Изследването е осъществено по метода "лице в лице" сред 1004 пълнолетни български граждани, подбрани по пол, възраст и тип населено място, с максимално възможно отклонение от регистрираните процентни дялове ±3,1% при 50% дял. Проучването е проведено в периода 8.10-28.10.2022 г. със собствено финансиране.

“Запознах се много внимателно с анкетата. Струва ми се, че става въпрос за две други важни неща. Самата анкета сякаш изхожда от идеята, че хората непременно трябва да са силно ангажирани с войната и да са непременно на нечия страна“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Милена Статева и посочва:

В психологията се счита за здравословно да не се тормозиш и ангажираш за неща, които са отвъд твоя контрол. Резултатите от анкетата показват, че след първата спонтанна реакция българинът вижда, че тази война е въпрос на геополитически игри, в които човек няма роля, освен като безпомощна жертва. Тази хипотеза се потвърждава от отговорите, свързани с подготвеността на българина в случай на атаки над България и ескалиране на конфликта“.

Обединения в каузи – знак за какво е това?

“Започват да се появяват други тенденции - при търсенето на детето в Перник, при помощта за наводнените села, при грижата за бежанците от Украйна. Всичко това говори за една много интересна и важна насока – хората все повече се солидаризират и се отказват да разчитат на държавата, която доста се провал в грижата за отделния човек“, посочва още Статева.

Според нея “започва да се завръща отхвърленото понятие за солидарност. Сякаш тези крайни кризи, на които бяхме подложени в последните няколко години, го връщат. Това е много положително, но не означава, че държавата трябва окончателно да дезертира“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33

Почитаме паметта на свети Йоан Кръстител

Сред пророците св. Църква най-високо почита св. Йоан Кръстител. Той е свързващото звено между Стария и Новия Завет – последният пророк, който подготвя евреите за идването на Месията. Неговата памет се чества  няколко пъти в църковната година , като на 24 юли се отбелязва неговото рождение, познато сред народа като Еньовден. На следващия ден след..

публикувано на 29.08.24 в 08:55
Гр. Баня, Карловско

Живите съкровища на град Баня, Карловско

"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова , художествен ръководител на баненската група за..

публикувано на 29.08.24 в 08:51
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35