Новата група "Calle Luna", базирана в България, смесва поп, рок и латино звучене и събира членове на групата от 6 различни националности. Любов към музиката и работата довежда испанеца Алваро Куадрос в България. Страстта му към свирането на саксофон и песните на големите имена в латино, поп и рок музиката го насочват към идеята да създаде група. Така Алваро събира – португалец, който свири на китара, българин, който свири на барабани, саксофонистка от България и още. Днес групата вече има своите успехи и изяви, а целите, които си поставят, са все по-високи.
Как се ражда "Calle Luna", лесно ли се прави музика в България днес – разказват Алваро Куадрос, саксофонист и вокал на групата, и китаристът Васко Оливиера:
“Живеем тук и аз реших, че трябва да потърся някакъв шанс, защото музиката за мен е терапия. Аз живея тук вече 7 месеца и си казах – не мога да живея без музика. Така един ден просто написах пост във фейсбук със следното съдържание: "Моето име е Алваро и търся музиканти" и просто на случаен принцип много хора достигнаха до мен. След това срещнах Васко, Франциско, като терапия е всичко това, което преживяваме, и се благодаря на Бог, че го имаме, защото вървим много добре по пътя си.
Бих казал, че е лесно да се прави музика в България днес, защото го правим, докато се забавляваме, но всъщност да събереш няколко човека в една стая и да трябва да уеднаквиш звученето на всичките им инструменти – наистина е лесно на пръв поглед. Но трудното е наистина да постигнеш симбиоза между всички тези инструменти и звученето, да се получи мелодия и добро звучене. Но, говорейки за това как стигаме до хората, как хората да ни разпознават, това може би ни е най-трудно. Знаете, има много банди и всяка от тях иска малко парченце от тортата. Но това, което ни е лесно наистина, са всички усилия, които влагаме, докато репетираме, и в края на деня поглеждаме какво сме свършили. Трябва да ни видите след репетиция – ние се прегръщаме като деца“, разказва Алваро.
Музикантите искат България да заобича различни стилове музика. Когато говорим за латино музика, хората тук автоматично си представят салса и бачата, казва Алваро, но има много повече от това – меренге, регетон. Поп рок с латино звучене и как те могат да се преплитат е силата на групата.
"Имаме хора от почти целия свят. Но нека започнем от България. Симо, който свири на барабани, и Пламен, който е китарист, те са фантастични музиканти, имат много опит, наистина професионалисти и подпомагат много бандата. Разбира се, има и много чужденци, както казахте – Алваро, който е от Испания. Той е вокалистът ни, но също свири на хармоника и саксофон. Наистина много страстен музикант. Привнася много енергия в цялата банда и ни води в това начинание като лидер, той е и връзката ни с хората, нашият пиар. Истински фронтмен на бандата.
Имаме Франко, който идва чак от Перу, той също е много креативен музикант, свири на класическа китара, но също така свири на перкусии, и той пее и има много силна сензитивност към музиката. Прави наистина страхотни аранжименти. От Бразилия имаме Гущаво – той е също барабанист, много чувствен към инструмента, той донася много бразилския привкус и звучене в музиката ни и в ритъма ни. Имаме и една дама – Сара, от Холандия, тя свири на саксофон също. Тя е най- скорошния член на групата. Толкова бързо се учи и свири прекрасно, наистина придава една мелодичност на нашата музика“, споделя Васко Оливиера.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Calle Luna" is multicultural music band based in Bulgaria. The band combine latin pop rock, rock. You can here the English version of the interview below:
Снимки – БНР
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg