Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Кой се грижи за безопасността на полетите?

Възпитание, природна даденост и самоконтрол – трите качества на авиомеханика

4
Бойко Гълъбов (авиомеханик)
Снимка: личен архив

Разказваме историята на Бойко Гълъбов от София. Той е авиомеханик и е един от хората, които знаят всичко за самолетите. Занимава се с тяхната поддръжка от близо 40 години. Вече е пенсионер, но продължава да споделя дните си с огромните бели птици, както често ги наричаме. Казва, че “работата е екипна, сервизирането на самолетите е на зони, безопасността на полета е издигната в култ, както и личната, и колективната отговорност“.

Споделя, че “един отбор играе добре, когато определен играч вкарва голове“. Задължителен е тристепенният контрол на сигурност. Определя самолета като жив организъм, който неизбежно старее и трябва да бъде добре поддържан. Зоната, за която отговаря той, е управление на самолета или т.нар Flight control.

Оказва се, че битката с корозията е най-голяма, а пестенето на гориво може да се осъществи и благодарение на лаковото покритие, самолетите се състоят от хиляди агрегати, а от голямо значение е дори изправността на масичката за хранене.

Бойко Гълъбов обича да чете книги, а мисълта за работата понякога не го напуска дори, когато си е вкъщи. Женен е от 42 години, има две дъщери, за които е сигурен, че могат да бъдат определени като добри хора и добри личности.

В ефира на “Нашият ден“ той говори за изборите в живота, за мечтите, за посоките, за страданието на самолетите и борбата с корозията. Говори също за излитанията и кацанията, както и за колективната работа и отговорността.


Каква е височината, на която се издигат самолетите и каква е височинната норма?, разказва Гълъбов в интервю за БНР.

“10 км, 10 000 метра, режимът е в този порядък, в който икономиите на гориво и комфортът са най-добри – скорост от 800- 900 км“.

Разстоянието между хората…

“Определено днес сме по-разделени, отколкото вчера. Нарушен е колективният дух, липсва усещането за колективизъм, надделява индивидуалността най-вече заради това, че хората искат да получат паричното възнаграждение, което им се полага“, посочва още той.

“Идват да се обучават млади хора, има интерес, но не е така застъпен, както в миналото. Обучението е сериозно, имаме идеята всяка младо момче, което дойде, да бъде обгрижвано с идеята след това да унаследи и да стъпи здраво на краката си. Такъв специалист се изгражда с години, не веднага“, разказва още Бойко Гълъбов в интервю за БНР.

“Специално в нашата компания се залага повече на кадри като мен – по-възрастни и по-смазани в едно отношение, но и младите не са за пренебрегване“, посочва още той.

Какво е нужно за професията?

“Възпитание, природна даденост и не на последно място самоконтрол“, казва още Гълъбов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: личен архив

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11
Доц. д-р Красимира Христова

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса. Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време –  слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика. Горещините..

публикувано на 17.07.24 в 13:27
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22