Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Събирачите на памет от село Брезница

В полите на Пирин, на 17 километра от общинския център Гоце Делчев се намира живописното село Брезница – едно от малкото села, които не са засегнати от обезлюдяването, характерно за все повече краища на България. В момента населението на Брезница наброява над 3400 души.

Безработицата в селото е рядко срещан проблем, неслучайно определят мястото като икономическото чудо на Пиринско. Тук мирно и добросъседски съжителстват двете религиозни общности: мюсюлманска и източноправославна, а на селския площад извисяват снаги едновременно джамия и църква.

Брезница има училище от 1 до 12 клас, в което се обучават над 450 ученика, както и детска градина с повече от 250 деца.

Жителите на Брезница пазят своя колоритен диалект, който спада към западните рупски говори. Старинните форми, съхранени в него обагрят с особена напевност мелодиката на ежедневния разговорен език.

Интересът към опазването на нематериалното и материално наследство на местната общност превръща част от жителите на селото в особени „събирачи на памет“.


Фолклорна формация "Брезничанки" е създадена от С. Буковян през 2016 г., за да представя на сцена традиционното наследство на селището. В основата на репертоара на групата са песенни и танцови образци, които основателят на групата е наследил от своята баба, или издирил и записал от възрастни хора от Брезница. Неговата събирателска дейност продължава повече от 20 години.

Формацията се състои от женска и мъжка група, представящи различни аспекти от фолклорното наследство на региона. Според създателя ѝ Салих Буковян основните характеристики на брезнишкия фолклор са полово сегментираният репертоар (мъжки и женски песни), двугласното пеене с елементи на многогласие при песните, изпълнявани от жени, както и мъжкото епическо пеене със съпровод на двуструнна тамбура (известна още като „дрънка“).

Едно от събитията, с които с. Брезница се гордее е домакинството на най-големия международен фолклорен фестивал по поречието на р. Места -  „Фолклорни пътеки“. Всяка година фестивалът събира над 1000 самодейци от различни фолклорни области на България и гости от чужбина. Организатор на събитието е кметство Брезница, като за част от организацията се грижи и Салих Буковян.


Екипът на „Нашият ден“ представи гостуването си при събирачите на памет от с. Брезница в поредица от материали, излъчени в сутрешното предаване на програма „Христо Ботев“ между 18 и 25 ноември.

В настроението на мелодиите и историите от живота на Брезница може да се потопите чрез звуковите файлове, уловили мигове на неподправено общуване. Като репетиционния процес при разучаване на нов репертоар на ФФ „Брезничанки“ и атмосферата, която го съпътства.

Или различни „епизоди“ от живота на селото в миналото и днес, споделени от певиците в групата - като разказа на Фатме Осман, която развива свой собствен шивашки цех и не би сменила родното си място за нищо на света:

Чуйте в звуковия файл.

Спомените на 65 годишната Найле за времената, когато в селото се е гледал тютюн - чуйте в звуковия файл.

Разказите за носиите, „герданиевите“ чорапи, чиито шарки си имат специални имена и рецептата за най-вкусната баница, която може да опитате, ако сте на гости в Брезница:

Чуйте в звуковия файл.

Размишленията за любовта, каквато е описана в старите песни и каквато я виждаме днес:

И няколко неподправени истории за старинните песни като език на сърцето. За моментите, в които скръбта не ти позволява да ги пееш, а само да ги разказваш и за другите мигове, в които приспиваш внуците си с тях:

Салих Буковян
А в специално интервю за „Нашият ден“ ръководителят на Брезничанките Салих Буковян споделя своите лични мотиви да влага цялото си същество в поддържането на фолклорните традиции живи.
Снимки: ФФ “Брезничанки“

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16