Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консилиум за здраве

Доц. Жана Казанджиева
Снимка: Гергана Хрисчева

Под това заглавие обединихме темите, включени в поредния брой "За здравето": гастроентерология, редки болести, алергии и кожа. Гости с анализи и коментар по различните медицински аспекти бяха д-р Иван Лютаков, проф. Божидар Ивков и доц. Жана Казанджиева.

д-р Иван ЛютаковВ разговора с д-р Иван Лютаков – гастроентеролог от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ", акцентирахме върху значимите стомашни, чернодробни и панкреатични болести, говорихме за различните методи за диагностика и лечение и по една деликатна тема: как сами по време на празници си причиняваме стомашно-чревни проблеми, алергии, дори болка.


В минутите на редактора Кирил Чобанов продължи тематичната нишка в разговор с доц. Жана Казанджиева: обриви по кожата, уртикария, дерматити и алергични реакции. Естествен акцент доц. Казанджиева – дерматолог в Александровска болница, постави върху постковидните промени по кожата. Най-ярко сред тях бе откроен и коментиран косопадът. Доц. Казанджиева разказа за своето участие в научната конференция по дерматология в Трявна, откъдето се включи, и даде подробна информация за болниците и клиниките, в които се провеждат кампанията и безплатните прегледи за алергичен дерматит.


Болестта на Бехтерев, както и неврологичните възли на Тарлов, причисляваме към т.нар. редки болести. Те обаче са толкова многобройни, че има смисъл да говорим за тях по-често и да помагаме на пациентите, които страдат най-вече чрез болката. Това направихме и ние, екип "За здравето", с помощта на проф. Божидар Ивков. В този смислен диалог имаше прагматизъм, породен от страдащия човек, но не успяхме докрай да притъпим болката, която основно съпътства тази патология.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

публикувано на 28.08.24 в 17:27