Възкачил се на трона 9-годишен и царувал едва десетина годни, днес Тутанкамон е една от суперзвездите на Египет. Той е бил сред по-малко известните фараони на своето време, но отварянето на гробницата му – единствената непокътната, неотваряна и неограбвана през вековете – го поставя в центъра на вниманието.
Благодарение на съвременните научни методи, с които разполага археологията, днес знаем, че владетелят е бил висок около 167 см, което е било над средното. Страдал е от хронична версия на маларията, която е засегнала костите му, имал е заболяване на Колер, което засяга предимно стъпалата и е куцал, имал е некроза, вследствие на счупване, установено е, че черепът му е бил издължен, имал е и уголемени гърди – гиникомастия, а също обратна захапка. Вероятно е страдал и от пристъпи на епилепсия.
Не многобройните болести обаче са сложили край на живота му. Противно на очакванията за човек, страдащ от толкова много и мъчителни заболявания, свързани с традициите египетските владетели да се женят помежду си, фараонът е бил физически активен. Воювал е и е ходел на лов. Загинал е при инцидент с колесница, която го е ударила в гърдите. Смъртта му е била неочаквана и пищното му погребение всъщност се е състояло в недовършена гробница, предназначена за друг. Редица доказателства сочат прибързани приготовления за отвъдното.
В подкрепа на версията за злополука е и това, че сърцето му не е открито сред балсамираните вътрешности, вероятно защото е било силно увредено.
Естествено, всички ние искаме да знаем как е изглеждал, но това ще си остане тайна. Мумията му се е самозапалила и е изгоряла. Вероятно от летливите масла, използвани за балсамирането.
Около отварянето на гробницата на детето фараон също витаят какви ли не тайнствени истории, но и действителността предлага любопитни сюжети, свързани с личността на Хауърд Картър, човекът, който прониква пръв в неотваряната дотогава гробница.
Подозренията са, че се е възползвал от "правото на първия"и си е присвоил ценни артефакти. Разбира се, Картър не е единствен, доказателство за това са богатите сбирки египетско изкуство из големите европейски музеи.
Скорошните разкопки в пустинята Сахара обаче дават изключителни резултати. През 2023 година се очаква откриването на нов музей в Кайро, където ще бъдат изложени последните артефакти.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg