Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев: Възможната конституционна развръзка – реалност или хипотеза

д-р Орлин Колев
Снимка: БНР

Възможната конституционна развръзка – реалност или хипотеза. Това коментира в "Законът и Темида“ д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски“ и в Университета за национално и световно стопанство.

Вчера комисията по правни въпроси в Народното Събрание отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс. Предстои гласуване в пленарна зала и най-вероятно там ще падне този текст. Каква е процедурата след ветото?

"В първоначалния вид законопроектът може да се приеме с обикновено мнозинство. Тук Конституцията изисква абсолютно мнозинство, т.е. най-малко 121 народни представители следва да гласуват. Ако парламентът има волята да гласува закона в какъвто и да е вид. Де факто със 121 гласа може да се преодолее президентското вето. Но може да се съобразят и с някои от мотивите на Указа на президента", посочва д-р Орлин Колев.

В каква ситуация се намираме в момента между първия и втория мандат?

Според чл. 99 от Конституцията парламентът разполага с три възможни опита за образуване на правителство. След като имаме неуспешен мандат от първия опит, рулетката продължава да се върти. Първият и вторият опит като процедури са идентични. Разликата се състои в парламентарната група, която излъчва кандидата за министър-председател. Ако и тук имаме неуспешен опит за излъчване на правителство, то тогава президентът за трети пореден път ще следва да възложи проучвателен мандат не на кандидат от парламентарна група, а на самата парламентарна група в седемдневен срок.

Според д-р Колев фазата, в която се намираме в момента, няма срок за даване на втория мандат. И допълва, че политологичният прочит за евентуална възможност за формиране на експертен кабинет на малцинството не кореспондира с пряк текст от Конституцията. Идеята на конституционния законодател е не да има плаващи мнозинства, а по-скоро да има една парламентарна консолидация.

Рационализираният парламентаризъм

"Рационализираният вариант на парламентаризма най-вече се състои в недопускане на случаен блам на правителството. И да се подобри работата на парламента в законодателния процес. Двата института на доверието и недоверието към правителството са в полза на правителството“, казва д-р Колев.

При номинацията на проф. д-р Габровски разчитахме тази силна фигура някак си да консолидира парламентарна подкрепа. Идеята на Конституцията е точно обратната. Първо се консолидира парламент и се обединява около правителството, а не обратното."

Интерес представлява и конституционното основание по отношение на намерението на опредена политическа партия да инициира референдум срещу въвеждането на еврото у нас.

"Всеки един въпрос, който се отнася до българския национален суверенитет, следва да бъде разгледан с необходимата доза на сериозност. Разпоредбите в Закона за прякото участие на гражданите в държавната и местното самоуправление, в чл. 9 е установен периметърът, при който не могат да бъдат подлагани въпроси на национален референдум. Въвеждането на еврото само по себе си следва да се осъществи със закон и с много изменения в редица други закони", твърди д-р Колев.

Идеята на политическата партия, която лансира идеята за референдум, като че ли няма своето законово основание. Не може да бъде предмет на национален референдум въпрос, който касае закон или кодекс в неговата цялост

Конституцията е категорична, особено при процедурата за връчване на проучвателен мандат, но на три самостоятелни етапа."

Д-р Орлин Колев, коментира, че не следва да се приемат и трите проучвателни мандата като част от една и съща процедура. Една процедура по конституиране на правителство, но това са три самостоятелни отделни опита. В тази разпоредба няма как да приемем, че президентът може да се възпротиви на избора на парламентарната група кой да бъде предложения за министър-председател. Парламентарната група сама преценява на кого да се довери за бъдещия министър-председател. И за президента не остава нищо друго освен да му връчи мандат. Ако и три парламентарни групи излъчат една и съща фигура, не виждам как президентът би могъл да откаже да връчи проучвателен мандат.

Възможната конституционна развръзка – реалност или хипотеза

"Ще бъде реалност тогава, когато имаме консолидирано парламентарно мнозинство. Иначе остава една хипотеза", споделя д-р Колев.

Целия разговор с д-р Орлин Колев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30