Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

175 години от рождението на Христо Ботев - какво пази Калофер?

| обновено на 05.01.23 в 08:14
Снимка: БГНЕС

На 6 януари 2023 година (по нов стил) се навършват 175 години от рождението на гениалния поет и революционер Христо Ботев. Какво съхраняват неговият роден град и родната му къща за него?

„Нека за Ботев не говорим в дни, нека той бъде в нашето ежедневие!“

Това каза  в интервю за БНР Христина Грошева, дългогодишен уредник на Националния музей „Христо Ботев“ в град Калофер.

“Трудно ми е да намеря точните думи, които изпитва всеки човек, докосвайки се до неговите лични вещи. До нас е достигнало много малко – неговият джобен часовник, писалищните му принадлежности, както и печатарската преса, с която отпечатва своите вестници – „Знаме“ и „Нова България“. Докосването до тези светини те зарежда с патриотичния дух на Ботев“, казва още тя.

Относно хипотезите, че Ботев е роден в Карлово..

“Три селища в народната памет претендират за родно място на Ботев – Карлово, село Осен, Врачанско и Калофер. Но ние знаем, че когато Ботев постъпва в медицинското училище в Букурещ, подава молба, в която собственоръчно е написал – „Аз допуподписаният, по вероизповедание православен българин, роден в Калофер, област Пловдивска...“, коментира Грошева и апелира:

“Не бива да се поддаваме на жълтата преса, която пише всевъзможни небивалици около неговото рождение и гибел. Свидетел съм на това като човек, който е служил 27 години в Националния музей “Христо Ботев“.

“Ботев се ражда в една от стаите на килийното училище, в двора на църквата „Св. Богородица““, разказва още тя.

Кои са посетителите на музея?

“Наши посетители нееднократно са заявявали, че човек минимум три пъти в живота си посещава това свято място  - като ученик, като родител и последно идва с внуците си.

Достатъчно е да разгърнем книгата за посещения и да видим с какъв трепет и вълнение пишат хората. Докато има България, дори да има само един останал българин, Ботев ще живее“, казва още Грошева в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12