На 6 януари 2023 година (по нов стил) се навършват 175 години от рождението на гениалния поет и революционер Христо Ботев. Какво съхраняват неговият роден град и родната му къща за него?
„Нека за Ботев не говорим в дни, нека той бъде в нашето ежедневие!“
Това каза в интервю за БНР Христина Грошева, дългогодишен уредник на Националния музей „Христо Ботев“ в град Калофер.
“Трудно ми е да намеря точните думи, които изпитва всеки човек, докосвайки се до неговите лични вещи. До нас е достигнало много малко – неговият джобен часовник, писалищните му принадлежности, както и печатарската преса, с която отпечатва своите вестници – „Знаме“ и „Нова България“. Докосването до тези светини те зарежда с патриотичния дух на Ботев“, казва още тя.
Относно хипотезите, че Ботев е роден в Карлово..
“Три селища в народната памет претендират за родно място на Ботев – Карлово, село Осен, Врачанско и Калофер. Но ние знаем, че когато Ботев постъпва в медицинското училище в Букурещ, подава молба, в която собственоръчно е написал – „Аз допуподписаният, по вероизповедание православен българин, роден в Калофер, област Пловдивска...“, коментира Грошева и апелира:
“Не бива да се поддаваме на жълтата преса, която пише всевъзможни небивалици около неговото рождение и гибел. Свидетел съм на това като човек, който е служил 27 години в Националния музей “Христо Ботев“.
“Ботев се ражда в една от стаите на килийното училище, в двора на църквата „Св. Богородица““, разказва още тя.
Кои са посетителите на музея?
“Наши посетители нееднократно са заявявали, че човек минимум три пъти в живота си посещава това свято място - като ученик, като родител и последно идва с внуците си.
Достатъчно е да разгърнем книгата за посещения и да видим с какъв трепет и вълнение пишат хората. Докато има България, дори да има само един останал българин, Ботев ще живее“, казва още Грошева в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg