Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова: Сериозен ръст на респираторните инфекции

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Ръст на респираторните заболявания се наблюдава още преди коледните и новогодишните празници. Постепенно след празниците потокът от пациенти с подобни здравословни оплаквания се увеличава. Основно това са деца от детските градини и по-малко пациенти в ученическа възраст, както и възрастни.

"Доста дълго живяхме в някакъв вид изолация, защото трябва да се спазват противоeпидемиологични мерки, които не само по отношение на Covid-19, те влияят за разпространението на всяка една респираторна инфекция. И поради тази причина имахме доста ниски нива и на останалите респираторни заболявания“, посочва д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС.

Според нея Covid-19 поотстъпи, станахме доста по-активни, няма противоепидемиологични мерки, а и хората се умориха да носят маски. Но маските предпазват и намаляват вирусния товар."

"Респираторните заболявания са високо заразни, защото те се разпространяват по въздушно-капков път. Като клинична картина всяка една вирусна инфекция започва със силно главоболие, качване на температурата, болки в мускулите и ставите, отпадналост“, казва д-р Николова.

И допълва, че винаги има разлика в протичането на един и същи щам при различните пациенти.

"Когато отивате в лечебното заведение или в аптеката, сложете си маска. Не боли, а ще ви помогне“, твърди д-р Николова.

През януари винаги има струпване пред лекарските кабинети и има много болни. Не бива да изпадаме в паника от покачената температура и не бива  да се бърза с приемът на антибиотик от болния.

"Хубаво е помещенията да се проветряват, нищо няма да се случи от студения въздух. Напротив ще ви бъде по-добре, защото ще се смени въздухът, в който има вируси“, обясни личният лекар.

Д-р Николова припомня, че в България е с много ниско ваксинационното покритие за сезонен грип. В момента се правят комбинирани тестове, които включват грипа и Covid-19. Те не се покриват от Здравноосигурителната каса. Не струват много, но ни спестяват време и подпомагат поставянето на правилната диагноза.

Това каза д-р Гергана Николова в разговор с Александър Райчев в ''Нашият ден''

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46