Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миграционният натиск към България през 2023 г. – какво да очакваме?

| обновено на 09.01.23 в 10:00
Снимка: БГНЕС

Успешна ли е интеграцията на бежанците у нас и какви бяха грешките по отношение на справянето с нелегалния трафик?

Бежанците от Украйна…

“За никой, който бяга от война, не е лесно да започне живота си отново, казва в ефира на БНР Радослав Стаменков, ръководител на мисията на Международната организация по миграция (МОМ) в България.

“Украинските бежанци, както и бежанците от Близкия изток в България, срещат редица предизвикателства. Необходимо е една много дълга работа с тях, за да могат да ги превъзмогнат. Необходимо е да бъдат въведени в нашата административна система и да се изясни целият им юридически статут в страната, защото действително те получиха международна закрила, но има много случаи, които изискват повече внимание, и е необходимо да се работи индивидуално“, посочва още той в интервю за БНР.

Трафикът…

“През изминалата година миграционният поток се увеличи чувствително. България е географски разположена на един от най-важните миграционни пътища от Азия и Близкия изток. През страната ни още от 2012 – 2014 г. минават много хора, идващи основно от Близкия изток.

Миналата година беше различна. Войната в Украйна генерира един огромен поток от хора, почти 1 млн. украинци са минали през България, а към момента от тях са останали около 50 хил. Може би има около 10 хил., настанени в различни станции и хотели, които се считат за най-уязвими и се нуждаят от нашата защита“, посочва още той и допълва:

Имаше много предизвикателства. Първо, огромният поток хора, който се струпа в страната за много кратко време. България, както и много други държави в Европа, не беше подготвена да посрещне такъв огромен брой бежанци. Благодарение на големия брой доброволци, успяхме сравнително бързо да вкараме всичко в релси, но това костваше много усилия и беше направено с много малко финансови средства“.

Проблемите…

“Най-големият проблем на бежанците е липсата на достатъчно финансиране. От много години подкрепата на търсещите убежище у нас се осъществява главно с европейски средства. За разлика от минали години Европейската комисия не отпусна спешни мерки за подкрепа на тези хора. Бяха използвани резервите на изразходвани пари по различни европейски  програми, но те не бяха достатъчно“, казва още Стаменков.

Интеграцията у нас…

“Много е трудна интеграцията в която и да било страна, особено в случая с бежанците от Украйна. Това са хора, напуснали своя дом много бързо, които вярват, че скоро ще се завърнат обратно. Техният хоризонт е няколко месеца напред, а не няколко години.

Интеграцията е нещо скъпо, продължително и изисква много усилия. България има голям интерес, като страна, която се нуждае от работна ръка, но това е труден процес и ще отнеме време.

Ние от Международната организация по миграция предоставяме курсове по български език. Имаме един подготвен лист от чакащи от началото на конфликта. До момента сме обучили над 1000 граждани на Украйна, имаме списък с чакащи, който наброява над 2000.

Болшинството от хората, които останаха у нас, са главно самотни майки с децата си и тяхната интеграция ще бъде бавна и трудна“, коментира още той.

Какво е необходимо?

“Хората трябва да бъдат насочени към области, в които има възможност за реализация. Гражданите са разпръснати из цялата страна, в много случаи на много отдалечени почивни станции, около които няма изградена съответната инфраструктура. Тяхното включване на пазара на труда е много трудно. Първо, трябва да се преодолее проблемът с езика, второ, трябва да бъдат признати дипломите на тези хора, за да може с лекота да се включат на пазара на труда, посочва той.

“Необходима е ефективна работа между страните в Европейския съюз и работа с колегите от съответните структури в Турция, защото Турция е страната, в която се генерира основният поток, който преминава през България и към Западна Европа“, коментира още Радослав Стаменков в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36