Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Минчев: Проф. Карасимеонов даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима

Проф. Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

7 януари внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов - един от доайените и основателите на политологията в България.

Проф. Карасимеонов беше дългогодишен преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен с международно признание и принос. Проф. Карасимеонов беше ръководител на катедрата "Политология" (2008-2012) и председател на Българската политологическа асоциация (1991-1998), член на Изпълнителния съвет на Европейския консорциум на политически изследвания (1991-1994), член на Съвета за социални и политически анализи към президента на Република България (2002-2012 г.).

В деня, в който се сбогуваме с него, проф. Огнян Минчев разказа в ефира на “Нашият ден“ за личността и делото на проф. Карасимеонов:

“Известно е какво беше онова време, в което премина по-голямата част от живота и делото на проф. Карасимеонов, но за съжаление не е достатъчно известно на поколенията, които дойдоха през следващите десетилетие в позиция на активен живот. Това бяха десетилетия, в които човек трябваше да цензурира внимателно себе си, за да остане в някаква позиция, от която може да се развива като професионалист и в частност като човек, свързан с науката.

Всеки един от нас е правил тези компромиси на автоцензурата повече или по-малко, затова оценката за отделния човек в тази ситуация, преминава не просто през квалифицирането му, дали той е бил герой против системата и против режима, но и дали е успял да запази човешкото си достойнство и професионалната си позиция в трудна ситуация, в която е трябвало да защитава истината и същевременно да не влезе в пряк конфликт с режима.

Проф. Карасимеонов беше един от хората, които успяваха доста елегантно да правят това. Той се опитваше наистина да преподава на студентите си това, което ще им бъде полезно и важно.

Научил ме е на много неща, тъй като е имал възможността като дете на дипломати да пътува още в ранните етапи на своя живот и да получи образование и информация в различна среда. Нещо, което повечето от нас нямаха възможност. Той ми е дал много, не толкова като информация, а като подход към фактите и събитията на реалния политически живот.

Той даваше модели на мислене без да влиза в пряка конфронтация с режима“, казва в интервю за БНР проф. Огнян Минчев.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45