Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости. Събитието е организирано от списание MD, специализирано в областта на дизайна, интериора и архитектурата, и представя разнообразие от 30 уникални продукта. Някои от тях са наградени в престижния конкурс "Българска мебел на годината" за периода 2011 – 2024 г., а други са включени в книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“.
Изложбата е част от седмото издание на фестивала за дизайн "Мелба" и може да бъде посетена всеки ден от 15:00 до 19:00 часа до 10 ноември, включително. Експозицията впечатлява със своето разнообразие от мебели и аксесоари за дома.
Цветана Шипкова, главен редактор на списание MD и съставител на книгата "Български продуктов дизайн", сподели своите мисли за събитието и значението му за българската дизайнерска сцена. Тя подчерта, че България разполага с добре развита мебелна промишленост и талантливи дизайнери, но до неотдавна връзката между тях е била трудна.
"Една от мисиите на нашето списание и на издателството е именно тази – да свържем българските производители с дизайнерите", сподели Шипкова. Тази цел е отразена в усилията им да популяризират и подкрепят дизайнерите и да укрепват сътрудничеството между тях и индустрията.
Изложбата „Български продуктов дизайн: мебели“ е уникална възможност за любителите на изкуството и дизайна да се запознаят с творчеството на българските дизайнери и производители, да научат повече за процесите зад създаването на мебелите и да оценят ролята на креативността в мебелната индустрия.
Чуйте в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg