Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Урумов за премиерния спектакъл "Юн Габриел Боркман"

"Юн Габриел Боркман" е най-новото заглавие в репертоара на Драматичния театър "Стоян Бъчваров" във Варна. Преводът от английски, сценичната редакция и постановката по пиесата на големия норвежки драматург Хенрик Ибсен са на режисьора Пламен Марков.

За главната роля е поканен актьорът Николай Урумов.

"Неслучайно съм взел за ролята на банкера Боркман комедиант като Николай Урумов, който обаче може да играе и трагически роли. Тук аз искам от него да намери една фина междинна степен между трагичната и комичната гротеска", казва режисьорът Пламен Марков.

"Боркман е идеалист, един безумен мечтател. Дори, отстрани погледнат, може в очите на някои да излезе, че е мегаломански мечтател дори. Но за мен той е чист човек, не е користен, не е меркантилен – мечтата му е да направи всички хора богати и щастливи. И в името на тази мечта той жертва любовта си, жертва семейството си, жертва приятелите си, жертва всичко, всичко, което има, свободата си дори", сподели в "Артефир" актьорът Николай Урумов.


С какво му е близък този персонаж

"Със следването на някаква кауза, която винаги ме е водила, когато съм се занимавал с театър. Стремял съм се да не правя театър за самия театър, а да има някаква кауза и позиция, зад която да съм застанал и да отстоявам. Точно такъв е и Боркман – отстоява до последно своята кауза. Друг е въпросът с какъв финал завършва неговата кауза."


В представлението участват още актьорите Милена Кънева, Теодор Каракачанов, Биляна Стоева, Христина Джурова, Михаил Мутафов, Мелин Ердинч, Миглена Везирова.

Сценографията и костюмите са дело на Мира Каланова, музика – Калин Николов.

Премиерните представления са на 17 и 18 януари.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29