Как изглежда динамиката на днешния ден през очите на един градоначалник, който стои начело на местната власт на деветия по големина град в България – Добрич?
“Радвам се, че имахме възможността да планираме не само тази година, но и доста проекти, които ще бъдат реализирани в рамките на следващите три до пет години. Най-важните теми за тази година обаче са реализацията и ремонта на централната градска част."
Това каза в интервю за БНР кметът на Добрич – Йордан Йорданов.
“Преди около 12 години центърът беше ремонтиран с европейски средства. За съжаление с един бутафорен ремонт, това е най-мекото, с което бих могъл да го опиша, защото веднага след ремонта, през 2010 – 2011 г., плочките, които бяха поставени под 2 см, започнаха да се чупят. Сега, след 10 години, целият център е изключително начупен и неугледен“, посочва още той.
“Ремонтът на центъра е само един акцент от цялостната ни визия, а тя е – подобряване на цялата инфраструктура. През последните години успяхме да реализираме и воден цикъл, което ни позволи да асфалтираме много улици.
Преди повече от година успяхме да емитираме един дълг от 10 млн. лева с ниски лихви и възможност на старите цени, които инфлацията все още не беше засегнала, да ремонтираме много участъци и малки улици“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.
Колко важно е мнението на гражданите?
“Убеден съм, че ние, като екип, и нашата община е една от малкото общини в България, които практикуват т.нар. “срещи по квартали“. Те са почти ежеседмични, на различни места в града, на различни малки микрорайони. Всеки един от нас, от моята листа за общински съветници, си има район, за който отговаря.
Избрани сме, за да чуваме критиката на гражданите. Не ме е страх от критиката, напротив, тя е много полезна, когато е градивна, защото само тогава може да постигнем правилния резултат“, посочва още Йорданов.
Как се решават регионални проблеми?
“Сещам се за нещо, което витае в нашия район още при кметовете на града от преди 50-60 г. В разказите и писанията, които има за тях, винаги се стига до едно и също нещо, а именно, че кметовете на Добрич и района винаги са ходили до София, чукали са на всяка врата и не са си тръгвали, без да им отворят.
Това е нашата работа като кметове – трябва да търсим, да сме активни и да имаме търпение, защото невинаги можеш да очакваш да ти отворят вратата, трябва да си много последователен“, казва Йорданов и посочва:
“Липсата на редовно правителство и несигурността в сферата на бюджета не трябва да ни плаши. Да, различно е, но нито е по-лошо, нито по-добре. Общините имаме достатъчно лостове да се справим и при липсата на редовно правителство и бюджет. Ако си планирал правилно нещата, не би следвало тази година да имаш проблем от това, че няма бюджет“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията. "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg