Как изглежда динамиката на днешния ден през очите на един градоначалник, който стои начело на местната власт на деветия по големина град в България – Добрич?
“Радвам се, че имахме възможността да планираме не само тази година, но и доста проекти, които ще бъдат реализирани в рамките на следващите три до пет години. Най-важните теми за тази година обаче са реализацията и ремонта на централната градска част."
Това каза в интервю за БНР кметът на Добрич – Йордан Йорданов.
“Преди около 12 години центърът беше ремонтиран с европейски средства. За съжаление с един бутафорен ремонт, това е най-мекото, с което бих могъл да го опиша, защото веднага след ремонта, през 2010 – 2011 г., плочките, които бяха поставени под 2 см, започнаха да се чупят. Сега, след 10 години, целият център е изключително начупен и неугледен“, посочва още той.
“Ремонтът на центъра е само един акцент от цялостната ни визия, а тя е – подобряване на цялата инфраструктура. През последните години успяхме да реализираме и воден цикъл, което ни позволи да асфалтираме много улици.
Преди повече от година успяхме да емитираме един дълг от 10 млн. лева с ниски лихви и възможност на старите цени, които инфлацията все още не беше засегнала, да ремонтираме много участъци и малки улици“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.
Колко важно е мнението на гражданите?
“Убеден съм, че ние, като екип, и нашата община е една от малкото общини в България, които практикуват т.нар. “срещи по квартали“. Те са почти ежеседмични, на различни места в града, на различни малки микрорайони. Всеки един от нас, от моята листа за общински съветници, си има район, за който отговаря.
Избрани сме, за да чуваме критиката на гражданите. Не ме е страх от критиката, напротив, тя е много полезна, когато е градивна, защото само тогава може да постигнем правилния резултат“, посочва още Йорданов.
Как се решават регионални проблеми?
“Сещам се за нещо, което витае в нашия район още при кметовете на града от преди 50-60 г. В разказите и писанията, които има за тях, винаги се стига до едно и също нещо, а именно, че кметовете на Добрич и района винаги са ходили до София, чукали са на всяка врата и не са си тръгвали, без да им отворят.
Това е нашата работа като кметове – трябва да търсим, да сме активни и да имаме търпение, защото невинаги можеш да очакваш да ти отворят вратата, трябва да си много последователен“, казва Йорданов и посочва:
“Липсата на редовно правителство и несигурността в сферата на бюджета не трябва да ни плаши. Да, различно е, но нито е по-лошо, нито по-добре. Общините имаме достатъчно лостове да се справим и при липсата на редовно правителство и бюджет. Ако си планирал правилно нещата, не би следвало тази година да имаш проблем от това, че няма бюджет“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg