Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

OPTIMITAS – оптимистично към градската среда

| обновено на 23.01.23 в 08:46
Снимка: dobrich.bg

OPTIMISTAS e частна организация, занимаваща се с проекти, с обществени проучвания и стратегии за развитие на градска среда, организирането на граждански допитвания и архитектурни конкурси. 

“Името OPTIMITAS дойде от една работа, която се казваше “без повече песимизъм“. Едно съвременно изкуство, което ни закова, когато го видяхме и решихме, че  посланието трябва да бъде обратното, трябва да бъде положително.

Много от нещата, които правим с OPTIMISTAS, ни подпомагат при процеси, свързани с развитие на градска среда. Правим допитване до граждани, създаваме дългосрочна визия за развитие на нашите градове и организираме международни анонимни и безпристрастни конкурси.

На база експертна оценка трябва да бъде взето оптималното решение, а впоследствие да можеш да попиташ гражданите, след като си сигурен, че всичките проекти, които си предложил, работят, така че да има някаква форма на модерация, да има експертност, но да има и възможност за привличане и по-широко приобщаване на хората, които ползват тази градска среда“, казва в ефира на “Нашият ден“ арх. Явор Панев и допълва:

“Всеки един проект има потенциал, въпросът е да бъде видян и представен по най-добрия възможен начин и да бъде оценен безпристрастно“.

“Навсякъде има проблеми със старите сгради. Как могат да бъдат осмислени и оживени старите сгради? Това може да стане, когато бизнесът и собствениците им разберат, че има смисъл да се инвестира в тяхното опазване. Опитваме се да провокираме социална динамика – фестивали, концерти или други дейности, които да привлекат трайно хора в тези зони. По този начин бизнесът би ги припознал и би искал да инвестира в опазването на недвижимото културно наследство. Така бихме могли да вдъхнем нов живот на старите зони в градовете, вкарвайки артисти в тях, майки с колички, които се разхождат в една безопасна градска среда“, казва още той. 

“Добрич беше тема на нашата работа в последната една година. Конкурсът беше доста тежък, съсредоточихме много енергия и капацитет, за да се случи, тъй като обхватът е много голям - целият център на Добрич. Това беше доста сложно като конструкция, като задание и като цялостно визия за конкурса. Надявам се, че се справихме добре, защото резултатът беше много положителен, успяхме да направим конкурса международен и да дадем възможност да се кандидатства за него от цял свят“, казва в ефира на “Нашият ден“ адв. Цвета Йоцова и допълва:

“В момента предоставяме възможност на гражданите да подходят сами към конкретния проект, който ще бъде реализиран. Идеята на цялата конструкция на конкурса беше журито да бъде експертно и независимо. 

След обществено обсъждане и диалог с гражданите, проектите се представиха миналата седмица пред общински съвети, има и изложба в Добрич, която представя всякакви проекти, които са участвали в конкурса. В ръцете на журито е да изберат конкретния за реализация“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: optimistas.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55