Рязък скок в броя на случаите на варицела през последните седмици у нас отчитат здравните власти.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва Медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.
"Натрупа се един доста голям брой хора, главно деца, които не са се срещали с варицелния вирус. Нямат имунитет срещу него и сега, когато Covid-19 отстъпи и спряхме да спазваме каквито и да е мерки, върнахме се към нормалния начин на живот, варицелата също се върна“, казва доц. д-р Валери Велев. Той допълва, че 2/3 са заразени деца над едногодишна възраст. Срещат се и възрастни пациенти.
"При възрастните инфекцията протича по-дълго време с висока температура и доста по-обилен обрив. Усложненията са еднакви и при децата, и при възрастните. Най-често става дума за пневмония в хода на самата варицела, която може да се познае по тежката суха кашлица, която започва към средата на боледуването и едно рязко вторично покачване на температурата.
Другото усложнение е погрешният съвет, болният от варицела да не се къпе. Напротив, той трябва да се къпе всеки ден, защото по този начин отмива бактериалния филм от кожата си“, споделя доц. д-р Валери Велев.
Той посочва, че колегите в извънболничната помощ прибягват още в началото на заболяването към симптоматично лечение. Това е едно от малкото вирусни заболявания, към които има етиологичен препарат, т.е. препарат, директно насочен към унищожаване на вируса. Ако пациентът започне да приема антивирусния препарат 36-42 часа след проявата на заболяването в продължение на пет дни, заболяването протича много по-леко.
Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg