Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли да водим диалог днес?

Можем ли да водим диалог днес? Темата “Диалог” е във фокуса на това издание. Участват философът и преподавател проф. Георги Каприев, директорът на програма “Христо Ботев” – журналистът, автор, литературен критик, психолог и философ – Митко Новков и културният антрополог, журналист, юрист и философ Ивайло Нойзи Цветков.

Поводите за срещата са две нови книги – “От Пиргос до Константинопол” – девет разговора с Георги Каприев, и “Диалози” – 26 разговора на Ивайло Нойзи Цветков със съвременни български мислители.

“Диалогът е едно от измеренията на вербалното общуване, което трябва да се различи от например бъбренето, баналното дрънкане или идеологическото говорене. А за да има диалог – той трябва да бъде за нещо, което е смислено” – казва проф. Георги Каприев.

“Какво прави елитът да говори с неелита?” Това е въпросът, който Нойзи поставя в книгата си “Диалози” – според Митко Новков. “Не-елитът няма да дойде при теб. И ще ти каже – “Мани го тоя, той дрънка глупости, философства, аз не му и разбирам. Въпросът е как ние да ги разберем”. Нойзи отговаря така: “Разбира се, че е хубаво, чрез логоса, чрез словото да се подава ръка на тези, които или не са имали шанса, или не са знаели, че има такъв шанс – да се качат на нашия етаж. Но важният въпрос е как се медиатизира това. Може да имаш много неща да кажеш, но да няма къде да ги кажеш и да няма как да те чуят. В този смисъл, тази книгата е такъв опит”.

Дебатът между участниците е положен и в контекста на войната на Русия срещу Украйна.

“Философският диалог е диалог за битието. Когато насреща ти се опитва да те надкрещява небитието – тогава ти не можеш да водиш диалог” – това казва проф. Георги Каприев.

Според Митко Новков: “Руските пропагандисти непрекъснато наричат този свят “сатанински” и затова трябва да бъде унищожен. Когато ти се опираш на унищожението, проклетистването и зачеркването на един жив свят като такъв – къде си? Ти си в полето на деструкцията и стъпваш в тинята на собствената си глупост”.

По въпроса за “двете гледни точки” – Ивайло Цветков казва: “Вероятно и Хитлер, и Химлер, и Менгеле са имали своята истина и своите мотиви. Но истината е, че не може да има такава гледна точка – дяволът не може да има думата. В случая сме в много подобна ситуация. Днес Русия направи така, че да бъде възприемана от мислещото човечество като еманация на зло”. 

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28