Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Коста Костов

Преди да говорим за кислорода, нека осигурим кислородни концентратори

На крачка сме от реимбурсирането на кислородните концентратори за домашна употреба

проф. д-р Коста Костов
Снимка: Личен архив

Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия, това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ “Света Анна”.

Той посочва, че болните с дихателна недостатъчност са в неравностойно положение. Те самите премиват през ТЕЛК периодично и получават съответната степен на инвалидност. Всеки един от тях се нуждае от кислороден концентратор. Защото – да, концентраторите не са бастуни, не са колички, но в същност са. Защото без тази количка, без този бастун, наречен кислороден концентратор, пациентът не може да се придвижи, защото има тежка дихателна недостатъчност и физически дефицит.

"За съжаление кислородът не е в кислородния концентратор. Той не съдържа кислород. В този смисъл за мен е крайно неудачно и крайно необяснимо да разделяме кислорода, който се осигурява чрез концентратора на пациента, да отделяме това немедикаментозно средство от апарата, в случая кислородният концентратор, който го осигурява“, допълва проф. Костов.

Според него алгоритми, препоръки, направления и всякакви ръководства, които се ползват при използване на кислород в домашни условия, съществуват и всеки един пулмолог е длъжен да ги познава.

"Когато сме на крачка от реимбурсирането и има искане от НЗОК, да се дадат необходимите критерии. Не бива да бягаме в терминологични обяснение, как това е медицинско изделие, как това не е помощно средство. Как тук става въпрос за немедикаментозно лечение и че това е опасно“, казва още пулмологът.

Според него претенциите на Българското дружество по белодробни болести, че кислородът е немедикаментозно средство и по тази причина, то не може да бъде медицинско изделие, са неоснователни.

"Преди да говорим за кислорода, ние трябва да осигурим апарата, през който да се подава. Този въпрос стои и една крача е необходима това да се случи. После ще говорим какви са критериите и как трябва да се използва“, твърди проф. Костов.

Целият разговор с проф. д-р Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Иванова, Здравко Григоров, Кристина Паскалева, Камелия Спасова (от ляво надясно)

Близки срещи в далечни пътешествия

Каква е разликата между пътешественика и туриста? Кои са съвременните, необичайни пътешествия, които могат да променят живота ви? Какви са особеностите на съвременното пътешественическо кино?  Истории за откраднати обувки, за онова, което прави хората щастливи и за упоритостта на духа на пътешествениците. Това съдържа изданието на..

публикувано на 30.07.24 в 16:10

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37