Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два концерта с авторска музика за 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония

Два концерта с авторска музика по повод 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония подготвя именитият оркестър на 17-и февруари в Плевен и на 21-ви февруари в зала "България", София.

Произведенията са изцяло програмирани и специално композирани от Христо Йоцов, който ще отбележи с тези концерти и своя личен рожден ден

Маестро Йоцов е един от най-активните и креативни музиканти на българската джаз сцена и основен двигател на много български и международни проекти. Характерно в дейността му на инструменталист и педагог е привличането на млади музиканти с грижа за тяхното професионално израстване и отворен достъп до значими концертни форуми. Има издадени над 30 албума с авторска музика за български и чуждестранни компании. Свири предимно в собствени формации и проекти, за които създава оригинална музика, каквито са двата предстоящи концерта с оркестъра на Плевенската филхармония. Солистичните партии в тази програма са поверени на Василена Серафимова и Христо Йоцов – ударни, Михаил Йосифов – тромпет, Велислав Стоянов – тромбон. Концертите ще бъдат дирижирани от Борислав Йоцов, брат на композитора.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Барабанист, аранжор, композитор, Христо Йоцов е роден през 1960 г. в семейство на музиканти. Завършва музикално училище и Консерватория в класа по ударни инструменти на проф. Добри Палиев. Военната си служба (1979-81) отбива в Ансамбъла на Строителни войски, където свири в духовия оркестър. Там прави и първите си опити като аранжор. От 1982 г. свири с различни джаз групи в България и Европа. С “Акустична версия” печели двете най-престижни европейски награди за джаз – 1985 в Белгия и 1986 – в Германия. С тази група има издадени 5 албума. В периода 1982-89 е барабанист и аранжор на Биг бенда на Българското радио. От 1989 води клас по ударни инструменти  в катедра “Поп и джаз” в Националната музикална академия, професор.

Свирил е със Симеон Щерев, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов, Марио Станчев,Томи Смит, Анди Скофийлд, Адам Пиерончик, Ерик Про, Стив Хамилтън,Тим Гарланд, Алексия, Реджи Уоркмън, Бени Мопин, Стийв Слегл, Том Харел, „Мартинес Брадърс“ и мн.др. В момента е един от най-активните и креативни музиканти на българската джаз сцена и основен двигател на много проекти. Характерно в дейността му на инструменталист и педагог е привличането на млади музиканти. Автор на музика и аранжименти за джаз формации, Биг бенд, симфонична и театрална музика.

По-значими композиции: 

“Началото” за кларинет, ударни и камерен оркестър /1998/, Концерт за кларинет и симф. оркестър /2002, запис със СО на БНР/, Концерт за обой и симф. орк./2003 по поръчка на френския обоист Давид Валтер, изд.”Биладо”, Париж, запис със СО на БНР/, Концерт за маримба и симф. орк./2004 - I награда на IV интернационален конкурс за ново  симф. поизведение в неравноделни ритми – Пловдив, запис със СО на БНР/, Концерт за пиано и симф.орк. “The Spirit of Jazz”-2013, Концерт за комплект барабани и симф.орк./2015/ Концерт за чело и симф.орк./2017/ ”Музикални моменти” за две пиана и уд. и-ти 2007, Пиеси за кларинет и пиано /2006,изд.”Емерсон”, Лондон/ Мюзикъл „Сън в лятна нощ“ по У. Шекспир 2018 г.

Музика за театър: „Приказка за скитника крал“, „Бурята“(награда „Златният делфин“), „Колекционерката“, „Роня, дъщерята на разбойника“(Икар), „Анна Каренина“(Икар), „Момчето тигър“ (Златният делфин)

От 1995 г. свири предимно в собствени проекти с участието на български и чужди музиканти, за които създава оригинална музика –  „Opium”-1998,, “Seven Steps”-2009, “Jazz Ball”-2013, “Funky”-2014, “Go Fusion”-2015, ,“Jazz Cats” 2017. “Next Step”2019 „Jazz Cats 2” 2019. Има издадени над 30 албума за български и чуждестранни компании.   

Снимки и информация – Плевенска филхармония 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53