Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков

Зъболекарите искат отсрочка за включването им в електронната системата

Снимка: Личен архив

Зъболекарите искат отсрочка за включването им в електронната системата. Лекарите по дентална медицина не могат да бъдат включени към Националната здравноинформационна система от 1 февруари, както беше постановено с подписването на анекс към Националния рамков договор между НЗОК и Българския зъболекарски съюз. Това стана ясно през изминалите дни.

"Проблемът е от години наред, защото с редовни правителства сега и със служебното правителство ние говорим за въвеждане на Националната здравноинформационна система в денталната медицина. През 2022 г. се работеше предимно с колегите лекари и колегите фармацевти, но най-вече с т.нар. "електронна рецепта"."

Това заяви в интервю за БНР д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

Председателят на съсловната организация посочва, че след проведени няколко срещи с представители на ИА "Информационно обслужване" няма никакъв напредък за изработването на софтуера за включването на денталната медицина към системата.  

Благодарение на спешната намеса на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и зам.-министър Златанов едва на 13 януари тази година нещата потръгнаха.

"Проблемът, първо, се корени в организацията за създаването на този електронен продукт, защото ние изрично подчертаваме, че такъв продукт се създава, като Българският зъболекарски съюз участва във всеки един етап от разработката му, за да не се създаде недоносче“, твърди д-р Шарков. 

Той припомня, че при създаването на Здравноосигурителната каса австралийска класификационна система беше доста популярна и доста хора, бяха командировани до Мелбърн, Сидни и Камбера. Тези хора много "обикнаха австралийската система", която обаче след години се оказа неприложима, защото, на първо място, тя не съответства на международната класификация на болестите. Как тази система ще се отрази, когато говорим за европейско електронно досие на пациента?

"Най-притеснителното в момента е въвеждането на кодовата система, съгласно задължителното здравно осигуряване, уредена с член 66 от Закона за здравното осигуряване. На второ място, трябва да се запази амбулаторният лист на НЗОК във вида, в който съществува сега, защото той е изключително адекватен и приложим. По време на разработката на тази Национална здравноинформационна система да се вземат предвид всички особености на денталната медицина, защото са безкрайно много и не може автоматично да бъде приложен програмен продукт, който е създаден за лекарите. В допълнение ние отичаме дейности, защото няма единна българска класификационна система", допълва д-р Шарков. 

Чуйте целия разговор с д-р Николай Шарков в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17