“Изключително важно е да познаваме процесите в дигиталното пространство. Ако преди 20-30 години то е представлявало нещо отделно от нашия живот, то в момента буквално е част от него. Намира се във всички устройства, с които работим. Хубаво е да знаем какво правят те и до каква степен имаме контрол над живота си. И до каква степен технологиите или някакви компании и злонамерени хора имат контрол над него“, казва в ефира на “Нашият ден“ Александър Ненов, интернет предприемач и писател.
“Когато говорим за безопасен интернет, трябва да имаме предвид две неща: едното е, че нашето поведение според нас може да бъде безопасно, но да доведе до източване на нашите дебитни кредитни карти или банкови сметки.
Съществува проблем и за тийнейджърите, на възрастта от 13 до 27 години, които са се родили с интернет. Различните платформи и социални мрежи освен, че губят нашето време, ни карат да правим неща, които не са нормални и естествени за хората. В един момент се създава едно усещане, че може да бъдеш инфлуенсър и да притежаваш каквото пожелаеш. Когато някой ни открадне години от живота, предлагайки ни някаква известност под формата на лайкове, шервания, последователи и интернет аплодисменти, това е много опасно. Тези хора след 20 години ще осъзнаят, че са загубили живота си, правейки нещо, което няма никаква стойност, защото интернет технологиите се променят“, казва още той.
Какъв е процентът на младите хора, които неглижират образованието си и се радват на фалшивите аплодисменти?
“За съжаление този процент е твърде голям. Да не кажа, че по-голямата част от хората на тази възраст се влияят от този тип интернет аплодисменти. В тийнейджърската възраст най-важно е да си популярен.
В момента интернет дава една платформа, каквато никога не сме притежавали като средство за изразяване и там много лесно може да се измери това колко някой е популярен. Това преминава от тийнейджърството в етапа след 20 години.
Всеки един от нас може да постави някакви граници сравнително бързо и лесно. Те зависят изцяло от нивото на зависимост, което имаме. Проблемът е най-вече в социалните мрежи, в които потъваме. Най-добрият начин да се тестваме дали сме зависими е като изтрием приложението от телефона и видим как ще се чувстваме в следващите 24 часа.
Мерките, които могат да се вземат, при установяване на голяма зависимост е просто да не се ползват социалните мрежи в следващия месец. Практиката ми показва, че подобна детоксикация е изключително сложна и не повече от 3 до 4% от хората успяват да преминат през този етап на прочистване“, казва още той в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg