Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интернет зависимост и “детоксикация“ – контролираме ли живота си?

Снимка: БНР

“Изключително важно е да познаваме процесите в дигиталното пространство. Ако преди 20-30 години то е представлявало нещо отделно от нашия живот, то в момента буквално е част от него. Намира се във всички устройства, с които работим. Хубаво е да знаем какво правят те и до каква степен имаме контрол над живота си. И до каква степен технологиите или някакви компании и злонамерени хора имат контрол над него“, казва в ефира на “Нашият ден“ Александър Ненов, интернет предприемач и писател.

“Когато говорим за безопасен интернет, трябва да имаме предвид две неща: едното е, че нашето поведение според нас може да бъде безопасно, но да доведе до източване на нашите дебитни кредитни карти или банкови сметки.

Съществува проблем и за тийнейджърите, на възрастта от 13 до 27 години, които са се родили с интернет. Различните платформи и социални мрежи освен, че губят нашето време, ни карат да правим неща, които не са нормални и естествени за хората. В един момент се създава едно усещане, че може да бъдеш инфлуенсър и да притежаваш каквото пожелаеш. Когато някой ни открадне години от живота, предлагайки ни някаква известност под формата на лайкове, шервания, последователи и интернет аплодисменти, това е много опасно. Тези хора след 20 години ще осъзнаят, че са загубили живота си, правейки нещо, което няма никаква стойност, защото интернет технологиите се променят“, казва още той.

Какъв е процентът на младите хора, които неглижират образованието си и се радват на фалшивите аплодисменти?

“За съжаление този процент е твърде голям. Да не кажа, че по-голямата част от хората на тази възраст се влияят от този тип интернет аплодисменти. В тийнейджърската възраст най-важно е да си популярен.

В момента интернет дава една платформа, каквато никога не сме притежавали като средство за изразяване и там много лесно може да се измери това колко някой е популярен. Това преминава от тийнейджърството в етапа след 20 години.

Всеки един от нас може да постави някакви граници сравнително бързо и лесно. Те зависят изцяло от нивото на зависимост, което имаме. Проблемът е най-вече в социалните мрежи, в които потъваме. Най-добрият начин да се тестваме дали сме зависими е като изтрием приложението от телефона и видим как ще се чувстваме в следващите 24 часа.

Мерките, които могат да се вземат, при установяване на голяма зависимост е просто да не се ползват социалните мрежи в следващия месец. Практиката ми показва, че подобна детоксикация е изключително сложна и не повече от 3 до 4% от хората успяват да преминат през този етап на прочистване“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12