Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Замъкът на херцога Синята брада" от Залцбург

Аушрине Стундите (Юдит) и Мика Карес (Херцог Синята брада)
Снимка: SF/Monika Knight House

В оперната вечер ви предлагаме музика на ХХ век от спектакъл, състоял се на 26 юли 2022 г. в рамките на програмата на Залцбургския фестивал. Под диригентството на атрактивния музикант Теодор Курентзис в първата част звучи операта "Замъкът на херцога Синята брада" от Бела Барток, а във втората - операта-оратория "Комедия за края на времето" от Карл Орф.

Операта на Барток се развива се в едно действие с продължителност около час и две действащи лица – Синята брада и съпругата му Юдит, а стилът е много близък до символизма. Създадена е през 1911 г., тогава композиторът е на 30 години, по-късно е редактирана неколкократно и едва на 24 май 1918 г. е поставена за пръв път в Кралската опера в Будапеща под диригентството на италианеца Еджисто Танго. След премиерата самият Барток отбелязва: "След успеха на операта ми, отношението на унгарската публика към моята музика се промени рязко".

Либретото е на младия унгарски поет, драматург и режисьор Бела Балаж (1884-1949) по трагедията "Ариана и Синята брада" на Морис Метерлинк, приказката "Синята брада" от Шарл Перо и унгарски баладични мотиви. Балаж пише поемата си през 1910 г. и я посвещава на двамата си приятели Бела Барток и Золтан Кодай. Барток от своя страна харесва преди всичко поетичността и силната драматичност.

Изпълнителски състав:
• Херцог Синята брада – Мика Карес (бас)
• Юдит – Аушрине Стундите (сопран)
• Предишните жени на херцога – без пеене
Детски хор на Залцбургския фестивал и театър с ръководител Волфганг Гьотц
Хор "musicAeterna" с ръководител Витали Полонски
Залцбургски Бахов хор с ръководител Бенджамин Хартман
Младежки оркестър "Густав Малер"
Диригент – Теодор Курентзис

Хор
Втората творба е операта-оратория "Комедия за края на времето" (De temporum fine comoedia) от Карл Орф. Това е неговата последна голяма творба, в нея има и дълбок личен елемент. Либретото е съставено от самия Орф в продължение на десет години (1960-1970), композирането е в рамките на две години – 1969-1971. Операта-оратория е представена за пръв път на фестивала в Залцбург през 1973 г. под диригентстовто на Херберт фон Караян и режисурата на Август Евердинг, впоследствие претърпява редакции през 1979 и 1981 гг. Орф създава пиеса-мистерия, която обобщава възгледа му за края на времето, пее се на старогръцки, латински и в немския превод на Волфганг Шадевалдт. Съдържа три части: 1. Сибилите, 2. Анахоретите (отшелниците) и 3. Dies illa.

Изпълнителски състав:
• Надежда Павлова – сопран
• Хелена Раскер – контраалт
• Юргита Адамоните – мецосопран
• Таксиархула Канати – мецосопран
• Геро Нивелщайн – бас
• Кристиан Райнер – тенор
• Ирини Циракидис – мецосопран
Детски хор на Залцбургския фестивал и театър с ръководител Волфганг Гьотц
Хор "musicAeterna" с ръководител Витали Полонски
Залцбургски Бахов хор с ръководител Бенджамин Хартман
Младежки оркестър "Густав Малер"
Диригент – Теодор Курентзис

Снимки: SF/Monika Knight House
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45