Тази година 13-и февруари, Световният ден на радиото, е посветен на мира. ЮНЕСКО отправя послание за подкрепа на независимото радио, като стълб за предотвратяване на конфликти и изграждане на мира.
Чуйте в звуковия файл.
Как радиото изпълнява своята мисия днес?
В ефира на “Нашият ден“ прозвучаха гласовете на директорите на регионалните програми на БНР, които коментират настоящето на радиото, неговата мисия и предизвикателствата, пред които то е изправено в дигиталния век.
Според директора на Радио Пловдив Чавдар Каришев днес медиите са своеобразни мултимедии. Той смята, че радиото вече е нещо много по-комплексно, защото в него участват социални мрежи, интернет, дигитални платформи и има възможности за пренос на картина и репортажи:
“Това вече не е класическата медия отпреди няколко десетилетия – нито телевизията е само телевизия, нито радиото е само радио, нито вестниците са вестници."
“Хората не виждат трудностите и предизвикателствата, а само крайния продукт. Доказателство за това е случилото се с БНР през декември месец, свързано с компютърния вирус, който затрудни работата на програмите. Тогава нито едни слушател не успя да усети проблема в ефир. Това показва, че сме готови за всякакви предизвикателства“, посочва още Каришев в интервю за БНР.
Чуйте в звуковия файл.
Според директора на Радио Варна Наталия Чешмеджиева смисълът на радиото е в това да влияе при определени ситуации и при вземането на решения:
“Знаейки това, че можем да увеличим напрежението или да го намалим, трябва да водим разговорите на помирение, да влияем на хората в положителна посока."
Тя посочва още, че е важно хората да бъдат информирани по един безпристрастен и основан на факти начин.
Чуйте в звуковия файл.
Красимир Ангелов, който е директор на Радио Кърджали, подчерта спецификата в мисията на съответната регионална медия:
“Ние имаме около 160 000 души, двойни граждани, които живеят в съседна Турция, които следят това, което се случва в България. Имаме и близо 100 000 човека в страните от Западна Европа, които също са много активни. При нас може би най-ярко изпъква точно тази необходимост от връзка между линейната радиопрограма и дигиталното ни присъствие в интернет.
Огромен беше отзвукът от събитията в Турция. Болшинството от нашите граждани имат връзки с Турция, бедствието в Турция беше прието като бедствие в България."
Чуйте в звуковия файл.
По думите на главния редактор на Радио Бургас Мариан Иванов отговорността да правиш съдържание в региона на град Бургас е много висока:
“Не толкова заради самото Черноморие, но заради вътрешността на областта – Странджа, която има не толкова добро настояще и не дотам добро бъдеще. Това е за съжаление един умиращ край, в който живеят все по-малко хора, селата остават пусти и къщите се разрушават. От тази гледна точка ние имаме много голяма мисия към Странджа, защото на хората там буквално никой не обръща внимание.
Има хора, които определено са забравени от държавата и от националните медии. Именно това е мисията на регионалната радиостанция – да е близо до малкия и обикновения човек, до този, който е данъкоплатец и електорална единица. В повечето случаи държавата се сеща за тези хора само по време на избори. БНР остава единственото, което поддържа тази структура от регионални радиостанции."
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg