Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионалните радиостанции са там, където големите не достигат...

Снимка: Ани Петрова

Тази година 13-и февруари, Световният ден на радиото, е посветен на мира. ЮНЕСКО отправя послание за подкрепа на независимото радио, като стълб за предотвратяване на конфликти и изграждане на мира.

Чуйте в звуковия файл.

Как радиото изпълнява своята мисия днес? 

В ефира на “Нашият ден“ прозвучаха гласовете на директорите на регионалните програми на БНР, които коментират настоящето на радиото, неговата мисия и  предизвикателствата, пред които то е изправено в дигиталния век.  

Според директора на Радио Пловдив Чавдар Каришев днес медиите са своеобразни мултимедии. Той смята, че радиото вече е нещо много по-комплексно, защото в него участват социални мрежи, интернет, дигитални платформи и има възможности за пренос на картина и репортажи:

“Това вече не е класическата медия отпреди няколко десетилетия – нито телевизията е само телевизия, нито радиото е само радио, нито вестниците са вестници."

“Хората не виждат трудностите и предизвикателствата, а само крайния продукт. Доказателство за това е случилото се с БНР през декември месец, свързано с компютърния вирус, който затрудни работата на програмите. Тогава нито едни слушател не успя да усети проблема в ефир. Това показва, че сме готови за всякакви предизвикателства“, посочва още Каришев в интервю за БНР.

Чуйте в звуковия файл. 

Според директора на Радио Варна Наталия Чешмеджиева смисълът на радиото е в това да влияе при определени ситуации и при вземането на решения:

“Знаейки това, че можем да увеличим напрежението или да го намалим, трябва да водим разговорите на помирение, да влияем на хората в положителна посока."

Тя посочва още, че е важно хората да бъдат информирани по един безпристрастен и основан на факти начин.

Чуйте в звуковия файл.

Красимир Ангелов, който е директор на Радио Кърджали, подчерта спецификата в мисията на съответната регионална медия:

“Ние имаме около 160 000 души, двойни граждани, които живеят в съседна Турция, които следят това, което се случва в България. Имаме и близо 100 000 човека в страните от Западна Европа, които също са много активни. При нас може би най-ярко изпъква точно тази необходимост от връзка между линейната радиопрограма и дигиталното ни присъствие в интернет.

Огромен беше отзвукът от събитията в Турция. Болшинството от нашите граждани имат връзки с Турция, бедствието в Турция беше прието като бедствие в България."

Чуйте в звуковия файл. 

По думите на главния редактор на Радио Бургас Мариан Иванов отговорността да правиш съдържание в региона на град Бургас е много висока:

“Не толкова заради самото Черноморие, но заради вътрешността на областта – Странджа, която има не толкова добро настояще и не дотам добро бъдеще. Това е за съжаление един умиращ край, в който живеят все по-малко хора, селата остават пусти и къщите се разрушават. От тази гледна точка ние имаме много голяма мисия към Странджа, защото на хората там буквално никой не обръща внимание.

Има хора, които определено са забравени от държавата и от националните медии. Именно това е мисията на регионалната радиостанция – да е близо до малкия и обикновения човек, до този, който е данъкоплатец и електорална единица. В повечето случаи държавата се сеща за тези хора само по време на избори. БНР остава единственото, което поддържа тази структура от регионални радиостанции."

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34