Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Две хубави очи..." – поезия, с намигване към офталмологията

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Винаги търсим подходящите метафори в минутите за здраве. Макар че говорим по-често за болести или точно поради това. Всеизвестно е, че ако страховете ни от определени диагнози бъдат преодолени, то и лечението им ще бъде по-ефективно.

Темата за очите винаги е отключвала особена емоционалност – най-малкото заради стотиците изящни слова и стихове, посветени на най-сетивния човешки орган. Който, за жалост, също не е пощаден от болести. Дискусионната и деликатна тема разисквахме с проф. Ива Петкова, водещ хирург и специалист по очни болести.

Кои акценти поставихме на вниманието на активната слушателска аудитория: зрителни нарушения в детска и напреднала възраст, болестите на окото и редките аномалии (хламидии, херпес, меланом). Профилактика на очния нерв и очното дъно, лечение на катаракта, новите диагнози в офталмологията?

Проф. Петкова отдели специално внимание на няколко проблема, поставени от слушателите. Първият от тях засегна последиците от очния травматизъм, а в ефир прозвучаха и съвети за лечението на т.нар. "суха" и "мокра" макулна дегенерация. Информация получихме и за актуалните цени на капки за очи, лещи и консумативи, необходими при операция на катаракта.

В наситения с въпроси и информация час "За здравето" най-важното послание бе: "Ходете на лекар, прегледайте се при специалист, а не си поставяйте сами диагноза и терапия…"

Новини, коментар за нерегламентирани реклами на лекарства и хранителни добавки, обзор на здравни събития от седмицата допълниха общото звучене на седмичното издание на програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10

Разказвачи "връщат" приказката на възрастните

Следобедът в очакване на Бъдни вечер е приказно време, тъкмо за разказване на истории. В предаването "За думите" гостуват три разказвачки на приказки – Ценка Кучева, Цветомира Гергинова и Гергана Николова, част от група разказвачи, захванали се да "върнат" приказките в живота на съвременните хора. Български народни приказки, епични песни, авторски..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05