Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След опустошителното земетресение в Турция – история за добро и спасение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разруха и бетон, студ и мраз, плач и отчаяние, но… и усмивки, ръкопляскане и надежда. Повече от седмица след опустошението силата на духа е изведена на преден план. Стоицизъм проявяват хиляди доброволци от целия свят, които неуморно работят, за да изпълнят своя човешки дълг да помогнат и спасят живот.

Такава една история за силата на човека разказва журналистът от BBC Нафисех Кохнавард.

„Мерве! Ирем!“, крещи спасителят Мустафа Йозтюрк. На всички е наредено да пазят пълно мълчание. Екипът издирва две сестри, за които други оцелели казват, че са останали под купчините развалини. 24-годишната Мерве и сестра й Ирем на 19, са блокирани под техния пететажен жилищен блок в Антакия, Турция.

Със специални устройства екипът се ослушва за всеки отговор. Всички са в очакване. И тогава, пробив.

„Дайте ни пет минути. Ще излезете.“ Мустафа знае, че това ще отнеме часове, но казва на екипа си: „Ако загубят надеждата си, може да не оцелеят." За тях тези няколко дни са като месеци.

Чуват как Мерве и Ирем започват да се шегуват и да се смеят заедно. Широка усмивка се изписва на лицето на Мустафа, който казва - „Ако имаха място, вероятно щяха и да затанцуват“.

Спасителите започват трескаво да копаят и да изхвърлят отломките с голи ръце. Дълбаят тунел в бетона. Едно грешно движение може да е пагубно.

Няколко часа по-късно земята внезапно се разтриса под краката им. Това е силен вторичен трус. В полунощ копаенето е подновено. Екипът не е спал от дни. Към 05:00 часа тунелът е достатъчно голям, за да може най-слабият член на екипа да пропълзи надолу. Спасителят успява да подържи за няколко секунди ръката на Ирем. На камерите, които са пуснати към тях, лицата на двете момичета греят. Те са облечени в бални рокли. Празнували са сватба.

В 06:30 часа настъпва моментът да ги изтеглят. Медицинският екип се подготвя с термоодеала и носилки. Всички се вълнуват. Ирем излиза първа. Тя се смее и плаче едновременно. Но извеждането на Мерве отнема още 30 напрегнати минути. Нужно е краката ѝ да се освободят от бетона, без да ѝ се навреди. Операцията е успешна.

След като Мерве излиза, всички започват да ръкопляскат. Мерве крещи от болка, но после пита: „Наистина ли съм жива?"

Приятелите им, които са били там цяла нощ, започват да викат през сълзи. "Мерве! Ирем! Тук сме. Не се страхувайте."

Спасението им е факт, както и това на много други оцелели под руините. Въпреки липсата на вода, въпреки ниските температури, въпреки нараняванията, доброто възтържествува.

Малки и големи продължават да дават сигнал за живот и всеки ден избавлението надвива всяко препятствие. И надеждите да бъдат открити още живи хора не намаляват, а спасителната мисия вероятно ще приключи чак, когато бъде намерен и последният издирван човек.

Чуйте разговора в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35