Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нашият Созопол:

Книга и изложба на художествена фотография от Асен Шопов

Снимка: Асен Шопов

Чешкия център в София представя проекта "Нашият Созопол" на един от видните чешки кинооператори от български произход Асен Шопов, който живее и твори в Прага.

Изданието е на три езика и показва нетрадиционния и "импресионистичен" подход на автора към на пръв поглед познати места и сюжети от Созопол, представени по необикновен и различен начин.

Графичният дизайн на книгата-албум е дело на брата на създателя на снимките, българския график Николай Киров.

Художествените фотографии представени в книгата и изложбата са реализирани с помощта на относително новата сублимна технология ChromaLux. Става дума за трансфер на картината върху специален алуминиев панел, където при висока температура и налягане фотографията с висока резолюция е "впечена" в него и не остава само на повърхността. По този начин се постига дълготрайно, впечатляващо изображение с пространствен ефект и с луксозен, модерен дизайн, което не се нуждае от рамкиране.

"Созопол…Тук, като никъде другаде, усещам някаква интимна хармония и постепенно се изпълвам с вдъхновение за нови планове и мечти. Старият град ме загръща с хилядолетните си тайнства, а пък близостта на морето напомня за вечността. Созопол има много, много лица...

През лятото на 2020 г. бях силно впечатлен от атмосферата на странна меланхолия – градът бе полупразен... Реших да се възползвам от уникалната и, да се надяваме, неповторима атмосфера и да снимам любимите места без досадните понякога тълпи от... подобни на мен "курортисти"...

Резултатът е пред вас.

Надявам се тези фотографии да ви помогнат да намерите и запазите в себе си онзи Созопол, който ви е най-близък...", споделя Асен Шопов.

Изложбата може да бъде видяна до 24 март 2023 г.

Асен Шопов е кинооператор и фотограф. Член на Асоциацията на чешките кинооператори AČK, както и на Чешката филмова и телевизионна академия ČFTA. Доцент по филмово, телевизионно и фотографско изкуство и нови медии. През 1978-80 г. учи в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София, в периода 1984-89 г. е студент в пражката Академия за филмово изкуство FAMU, специалност "Кино и телевизионно операторско майсторство". Автор е на изобразителното решение на редица филмови, телевизионни и рекламни проекти, включително и на номинирания за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм "Желари" (2004). Автор е на няколко фотоизложби.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15