Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Сиваков: Радвам се, че съм роден в града на Апостола

Валентин Сиваков в местността "Млати Шумка"
Снимка: личен архив

Валентин Сиваков сам поддържа местността "Млати Шумка", където е основан Карловският революционен комитет в Карлово. Освен това той носи истинския дух на карловци и това, което те са научили като завети от Апостола и това, което се опитват да следват.
"Радвам се, че съм роден в града на Апостола, на този велик българин на свободата Васил Левски"

В подвижното студио на програма "Христо Ботев" в читалище "Васил Левски" в Карлово пред Мартина Кръстева и Божидар Александров той разказа за любовта, която всички карловци изпитват към Апостола. Почитанието кога се заражда – това е нещо, с което се раждат или нещо, което се придобива.

"Сега като върна спомените назад, свидетелствата за 1 клас ни ги дадоха в къщата-музей "Васил Левски", което за мен пробуди на по-късен етап трудолюбието към самото място, където Васил Левски основал Карловския революционен комитет "Млати Шумка". То беше доста занемарено, след като някога са ни водили там като ученици. Беше опустошено и разграбено – беше измъкната вратата на ограждението. Там има един голям камък с гравирани надписи с имената на учредителите. И така започнах да се грижа за това място – поръчах вратичка, после пейките бяха изгнили, поръчахме пейки. Има градинка в близост – прочиствам я. Посях едно орехче, което е упоменато в книга, че там под ореха е основан Карловския революционен комитети през 1869 година от Апостола заедно негови учредители.

Чувствам се удовлетворен и не търся нищо в замяна на това, което правя. Просто съм длъжен, като гражданин на град Карлово, да продължаваме тези традиции и завети, които Апостолът ни е оставил и самото свято място.

 Левски е бил доста добър по вероучение, винаги се е уповавал на бога. Той е бил много добър познавач на библията. От там е извличал и самите цитати – "Времето е в нас" на Еклесиаст глава 3, направил може "Времето е в нас и ние сме във времето"; "От никъде помощ търсим", както е в случая аз наистина не търсят никакви помощ; "За отечеството работя, байо". Това са кратки цитати, към които да мога изцяло да се придържам."
Целия разговор чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44