Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Сиваков: Радвам се, че съм роден в града на Апостола

Валентин Сиваков в местността "Млати Шумка"
Снимка: личен архив

Валентин Сиваков сам поддържа местността "Млати Шумка", където е основан Карловският революционен комитет в Карлово. Освен това той носи истинския дух на карловци и това, което те са научили като завети от Апостола и това, което се опитват да следват.
"Радвам се, че съм роден в града на Апостола, на този велик българин на свободата Васил Левски"

В подвижното студио на програма "Христо Ботев" в читалище "Васил Левски" в Карлово пред Мартина Кръстева и Божидар Александров той разказа за любовта, която всички карловци изпитват към Апостола. Почитанието кога се заражда – това е нещо, с което се раждат или нещо, което се придобива.

"Сега като върна спомените назад, свидетелствата за 1 клас ни ги дадоха в къщата-музей "Васил Левски", което за мен пробуди на по-късен етап трудолюбието към самото място, където Васил Левски основал Карловския революционен комитет "Млати Шумка". То беше доста занемарено, след като някога са ни водили там като ученици. Беше опустошено и разграбено – беше измъкната вратата на ограждението. Там има един голям камък с гравирани надписи с имената на учредителите. И така започнах да се грижа за това място – поръчах вратичка, после пейките бяха изгнили, поръчахме пейки. Има градинка в близост – прочиствам я. Посях едно орехче, което е упоменато в книга, че там под ореха е основан Карловския революционен комитети през 1869 година от Апостола заедно негови учредители.

Чувствам се удовлетворен и не търся нищо в замяна на това, което правя. Просто съм длъжен, като гражданин на град Карлово, да продължаваме тези традиции и завети, които Апостолът ни е оставил и самото свято място.

 Левски е бил доста добър по вероучение, винаги се е уповавал на бога. Той е бил много добър познавач на библията. От там е извличал и самите цитати – "Времето е в нас" на Еклесиаст глава 3, направил може "Времето е в нас и ние сме във времето"; "От никъде помощ търсим", както е в случая аз наистина не търсят никакви помощ; "За отечеството работя, байо". Това са кратки цитати, към които да мога изцяло да се придържам."
Целия разговор чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20