В студиото с изкуствоведа Десислава Димова разговаряме за проекта на фондация "Българска култура и изкуство" – "Колекция съвременно българско изкуство", който свързва Фондацията с Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" - Париж, Франция. Тя изследва и отношението и интереса на художествените галерии зад граница към творчеството на съвременните българските художници…
Началото на инициативата, да се изберат творби на българското изобразително изкуство, които да станат част от колекцията на Националния музей за модерно изкуство "Център Помпиду", се заражда още през 2016 година.
"През 2016 година имаше голяма колекция дарение на руско изкуство за музея Помпиду, която имаше невероятен успех и тя беше повод за концентрирано представяне на голям брой произведения в музея. И тогава, по стечение на обстоятелствата, аз се оказах правилният човек на правилното място, благодарение на моите професионални контакти с колеги от Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" и тогавашния директор – Бернар Дистен. И аз им предложих да направим нещо подобно в подходящ за България мащаб и за българското изкуство. И така през 2018 г. пристигнаха двама куратори от Центъра, заедно с директора. Започнахме процедура по подбор, която е дълга и сложна, защото идеята е произведенията не просто да са представителни за съвременното българско изкуство, но и да бъдат в диалог със съществуващата колекция – международна, световна – на центъра "Жорж Помпиду".
Десислава Димова сподели и други интересни факти за проекта на Фондацията – "Колекция съвременно българско изкуство" – и за предстоящата изложба. А в разговор по телефона с Дора Чаушева, директор на Националния музей "Васил Левски" – Карлово, научаваме за най-важните прояви, които се организират в музея, по повод 150-годишнината от гибелта на Левски.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg