Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Луковмарш" – има ли обществена търпимост към неонацизма?

Снимка: БГНЕС

Можем ли да говорим за обществена и институционална търпимост към неонацизма и за реалните му форми?

За поредна година антифашистки групи и активисти организираха в София протест под надслов “Без нацисти по улиците ни” в отговор на провеждането на шествието на крайнодесни организации в памет на Христо Луков.

По-рано Министерството на външните работи на Република България се обявява категорично против планираното провеждане на т. нар. "Луковмарш", съобщи БТА.“.

Протестно шествие под надслов „Без нацисти по улиците ни!” – демонстрация срещу ежегодното провеждане на Луковмарш

"Луковмарш"

"От наша гледна точка реакциите на институциите в последните години е точно надграждане на по един и същи начин комуникация, който обаче е дълбоко непродуктивен. Защото институциите разчитат на това чрез своята позиция на авторитет да заклеймят организаторите и участниците в "Луковмарш“, използвайки релевантните обвинения в антисемитизъм, етническа нетолерантност и т.н.

Вярваме, че официалното признание на факта, че тези идеологии се пропагандират от участниците, е много важно. В настоящето обаче институционалния авторитет е силно разклатен“, казва още Николай Савов от "Антифа България" в ефира на БНР.

Профил на участниците...

Според него участниците в „Луковмарш“ символизират по някакъв начин травмите, които човек получава в младостта си. Вероятно, израствайки в една потискаща среда, претъпкани класове, в среда, която изключително силно се опитва да дефинира ти какъв трябва да бъдеш.

"Хората, който не са съгласни с тази идеология, да бъдат по-категорични и да вярват в себе си. На много хора им е омръзнало от ултранационалистическите партии“, посочва още той.

Според него много хора не са съгласни с това държане на хората в миналото чрез съществуващата притча за българския народ, като народ, който е велик, но често забравя за себе си:

"Този отрицателен патос го има още в Паисиевата история, а днес се е превърнал в нещо като Библия на национализма. Чрез този патос се възпитава в цялото общество едно чувство за малоценност. Постоянно търсим национален герой."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12