Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Луковмарш" – има ли обществена търпимост към неонацизма?

Снимка: БГНЕС

Можем ли да говорим за обществена и институционална търпимост към неонацизма и за реалните му форми?

За поредна година антифашистки групи и активисти организираха в София протест под надслов “Без нацисти по улиците ни” в отговор на провеждането на шествието на крайнодесни организации в памет на Христо Луков.

По-рано Министерството на външните работи на Република България се обявява категорично против планираното провеждане на т. нар. "Луковмарш", съобщи БТА.“.

Протестно шествие под надслов „Без нацисти по улиците ни!” – демонстрация срещу ежегодното провеждане на Луковмарш

"Луковмарш"

"От наша гледна точка реакциите на институциите в последните години е точно надграждане на по един и същи начин комуникация, който обаче е дълбоко непродуктивен. Защото институциите разчитат на това чрез своята позиция на авторитет да заклеймят организаторите и участниците в "Луковмарш“, използвайки релевантните обвинения в антисемитизъм, етническа нетолерантност и т.н.

Вярваме, че официалното признание на факта, че тези идеологии се пропагандират от участниците, е много важно. В настоящето обаче институционалния авторитет е силно разклатен“, казва още Николай Савов от "Антифа България" в ефира на БНР.

Профил на участниците...

Според него участниците в „Луковмарш“ символизират по някакъв начин травмите, които човек получава в младостта си. Вероятно, израствайки в една потискаща среда, претъпкани класове, в среда, която изключително силно се опитва да дефинира ти какъв трябва да бъдеш.

"Хората, който не са съгласни с тази идеология, да бъдат по-категорични и да вярват в себе си. На много хора им е омръзнало от ултранационалистическите партии“, посочва още той.

Според него много хора не са съгласни с това държане на хората в миналото чрез съществуващата притча за българския народ, като народ, който е велик, но често забравя за себе си:

"Този отрицателен патос го има още в Паисиевата история, а днес се е превърнал в нещо като Библия на национализма. Чрез този патос се възпитава в цялото общество едно чувство за малоценност. Постоянно търсим национален герой."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къмпинг туризъм у нас - далече ли сме от това, което трябва да бъде?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от..

обновено на 31.07.24 в 12:39
Десислав Данов - Десо (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Юристът, адвокат и привърженик на криптоисторията – Десислав Данов - Десо

Що е криптоистория и защо Десислав Данов си пада по нея? Теория на конспирацията и разнищване на големите световни конспирации. "Светът е оцелял, защото се е… криптирал" и защо царят е гол? Мястото на критическото мислене и податливостта към "всички щуротии". "Българинът отново си активира защитните механизми срещу пълните глупости", или защо у..

публикувано на 31.07.24 в 11:40

Как изкуството и туризмът се преплитат в Стария град на Несебър

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме компромисите, които се правят в името на вкуса на летовника. Нашият гост е Ася Сотирова, собственик на галерия в Стария град на Несебър. Ася Сотирова сподели с нас своите наблюдения и опит в работата си с туристите и изкуството. Тя разказа, че в ежедневието си се среща с много..

обновено на 31.07.24 в 11:24

Живот на село по време на война. Истории от Украйна

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден"  Доротея Николова от Радио Варна разговаря с двама бесарабски българи в Украйна, за да разбере как се живее по време на война в селските райони. Кметицата на село Владичен в Болградския район на Одеска област  Мария Игнатова  разказва за живота в селото, разположено на западния бряг на..

обновено на 31.07.24 в 10:25

Ради Радев и магията на градинарството: 40 години отдаденост

На утрешния 1 август честваме един от дните, отредени за градинарите – тези хора, които посвещават времето и живота си на любимите си цветя, растения и зеленчуци. Градинарите празнуват също и на 22 септември, отбелязвайки своята преданост към земята и природата. Днес се срещаме с човек, отдал 40 години от живота си на градинарството – Ради..

публикувано на 31.07.24 в 09:16