Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Захаров: Путин иска всички да мислят, че войната е нещо нормално

Една година, след нахлуването на Русия в Украйна – какво загуби Русия в тази война, защо свободомислещите руснаци са малцинство, какво пречупи руската интелигенция, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров, руски журналист, избягал от Русия.

Свикнахте ли с войната у Украйна

"За съжаление свикнах с войната и още повече, мисля, че тази война ще продължи по-дълго, отколкото ние мислим. За съжаление това е само началото. Мисля, че докато Путин е президент на Русия, тази война, по този или друг начин, ще продължава. Като казвам, че съм свикнал с войната, това не означава, че мисля, че това е нещо нормално. Но Путин иска всички хора да мислят, че войната е нещо нормално. Първите дни на войната аз и моите колеги, които вече не са в Русия, също като мен, мислехме, че това е национална катастрофа. Сега пак мислим по същия начин, но започнахме да живеем някакъв живот, вършим работата си, аз правя разследванията си, поддържам канала си в You Tube. Някак свикнах с войната, без да мисля, че е нормално, но ще продължаваме да живеем още дълго така – с войната. В същото време трябва да се борим някак си с войната."

Интелигенцията в Русия и войната

"Първо, войната в Украйна не започна сега, миналата година. Тя започна в 2014-а, но беше хибридна и едва сега, през 2022-ра, стана мащабна война. Трябва да знаем, че в Русия мнозинството са или за тази война, или им е все едно. Те искат да живеят техния си живот, те и преди не се интересуваха от политика, и сега не се интересуват. Има и 10-15%, които са срещу войната, но нищо не могат да направят, освен да гледат стриймове на опозиционни журналисти. Едва когато Путин обяви мобилизация, сякаш войната започна да интересува хората в Русия, защото влезе в домовете им. Сега няма официална мобилизация и хората се успокоиха отново. Има, разбира се, скрита мобилизация, но тя не е в такива мащаби, каквито бяха през септември-октомври 2022 г.

По отношение на интелигенцията – виждаме две неща. Част от нея напусна Русия и това е техният отговор на тази война. Други я поддържат, а трети са като през времето на социализма, просто се опитват да правят филми, спектакли, да пишеш книги, които да публикуват, без да се докосват до важна или опасна тема. Това не означава, че не са срещу войната, това означава, че те се страхуват. Така че, няма кой от тях да се изправи срещу Путин."

Журналистите в Русия

"Ако говорим за пропагандистите на Путин, ние ги наричаме – подпалвачите на тази войната, те не са журналисти. Те са подпалвачи на война и това според мен е военно престъпление. Някои от тях вярват на Путин, защото е много тежко всеки ден да повтаряш някакви глупости по телевизията, без да им вярваш. Соловьов, Симонян, те наистина вярват на глупостите, които говорят. Разбира се, те взимат и добри пари за това. Има подпалвачи, които сега говорят, че Путин е най-великият президент в историята на Русия, но след десет години те ще казват същото и за някой друг руски президент. Но ролята на всички тези журналисти е много голяма. Миналата година, когато имаше среща с Путин на стадион "Лужники" в Москва, след като започна войната, много интересно, че на сцената до Путин бяха журналистите като Симонян и другите. Това показва тяхната голяма роля, ролята на истинските подпалвачи на войната в днешна Русия. Има и една друга група журналисти, които са военните кореспонденти, които се срещат постоянно с Путин. Те имат канали в Телеграм, с аудитория над милион човека и са много популярни. Те също са военни престъпници, според мен, защото те оказват влияние не само на аудиторията и на хората в Русия въобще, а и на самия Путин. По мои източници, решението на Путин да започне мобилизацията, например, е по тяхна поръка, на тези военни кореспонденти. Те го подтикнаха към това, като му съобщаваха, колко зле се движат нещата на фронта."

Какъв човек е Путин

"Той е голям Нарцис, който обича само себе си. Той е опасен Нарцис, който обича властта и си мисли, че никога не прави грешки и че вярва, че всичко, което прави сега, е за добро. Това е най-страшното. Той е като Хитлер, който в предсмъртното си писмо е написал, че няма вина за Втората световна война и че не я бил искал. Путин е същият – той вярва в нещата, които говори. И още по-лошо, Путин никога не поема отговорност за нищо. Той е с имперски намерения, с носталгия към времето на СССР и с желание това време да бъде върнато. За съжаление, в България също има такива хора. Путин си е повярвал, че е човекът, който ще върне империята, ще върне времето на СССР. Освен това, той обича властта, хубавия живот и хубавите жени. Затова си мисля, че никога все пак не би прибягнал към ядрени оръжия. Той просто изнудва и блъфира. Защото е човек, който не иска да умира. Но той иска да внуши на гражданите на Русия, че тази война ще бъде норма на живот за тях. И че всички трябва да свикнат с това да се воюва."

Ако Русия загуби войната

"Вече текат разговори, че Русия ще трябва да плати репарации, ако загуби войната. Дали и как гражданите ще приемат евентуална загуба, е сложен въпрос. Защото дори и тези руснаци, които в момента са срещу войната, те казват – защо ние трябва да платим репарации, след като сме срещу войната. Представете си, че първите свободни избори в Русия са след 5 години и една от партиите казва, че репарациите на Украйна трябва да се платят и че Крим трябва да бъде върнат на Украйна, а друга партия казва, че няма да допусне да се изплащат репарации и Крим да бъде върнат на Украйна. За кого мислите ще гласуват дори и тези руснаци, които са срещу войната?"

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55