"Докторският паметник в София. Изследвания и документи" е първото официално публикувано изследване у нас, което събира уникални и неизвестни свидетелства, свързани с историята на монумента. Книгата, която беше представена в навечерието на 145-годишнината от Освобождението на България, запълва отсъствието на документи в българските архиви по темата и създава една цялостна картина на историческата памет за монумента. В нея са поместени и нови изследвания за това как е изграден той в сърцето на София, представена е и малко познатата биография на автора на паметника – архитект Антонин Томишка.
В "Докторският паметник в София. Изследвания и документи" може да бъде открит и списъкът с имената на всички, които са изписани върху монумента – 531 имена на загинали лекари, медицински сестри и санитари. Поместени са също така и списъците на събираните доброволни пожертвования, както и документи от Руския държавен военноисторически архив за изграждането на паметника. Автори на книгата са учените историци Елена Бугарчева, проф. Нина Дюлгерова, д-р Радосвета Кирова, д-р Радослав Симеонов и изкуствоведката проф. Благовеста Иванова. Изданието е резултат от проучванията и логистичната дейност на български и руски историци, изкуствоведи, военни и дипломати.
"Трудно се вадят такива документи от руските архиви, освен това те се опазват там специално и невинаги се дават, особено на чужденци", каза в "Артефир" проф. Благовеста Иванова.
От Международната конфедерация на генералите, адмиралите и офицерите от резерва със седалище в Москва са съдействали за своевременното и безплатно предоставяне на документи от руски архиви, свързани с проучвателната работа по време на подготовката на изданието.
"С тази книга смея да кажа, че сме направили първата стъпка в изследването на този толкова интересен и единствен съвсем доскоро паметник в света", добави още проф. Иванова.
Докторският паметник в София е построен благодарение на доброволните средства, събрани от оцелелите участници във Руско-турската освободителна война и е уникален с това, че почита паметта на медиците, загинали по време на военните действия. Тържественият монумент е част от нашата история вече 145 години.
Монументът е с една класическа структура, той представлява пресечена пирамида, която води началото си още от древен Египет. Внушителен храм, който се явява като символ за обединението на народа.
"Паметникът е точно един такъв монумент в памет на загиналите медици, които са се сражавали на бойните полета и са помагали на участващите в битките за тяхното спасение. Какво по-хуманно от това! И какво по-хуманно от това да говорим в днешното време за хуманността и в името на развитието на доброто бъдеще", твърди проф. Благовеста Иванова.
Повече чуйте в звуковия файл.
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
Изкуството на жени творци ще представи тази вечер галерия "Готи" в Пловдив. Над 30 дами участват в изложбата с живопис, графика, скулптура, икони, бродерия, бижута. Собствениците на галерията са решили преди месец март да отдадат уважение на жените, които творят и за които създаването на изкуство е начин на живот Изложбата е в чест на всички дами,..
Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...
Българката Ася Карагьозова , посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн . Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари. Темата на тазгодишното издание е..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg