Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ели Тончева:

Какво е необходимо, за да си успешен в инвестицията "висше образование”?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Изборът на висше образование в чужбина е свързан с редица фактори и възможности, пред които се изправят немалък брой млади хора в България. Доколко този избор е осъзнат и какво е необходимо, за да си успешен в инвестицията "висше образование”, която понякога предопределя целия живот. Университет в чужбина – все още ли е модерно да се учи в чужбина? Какви са тенденциите и кои са най-предпочитаните специалности?

"Това е въпрос на личен избор, който трябва да бъде обоснован и обмислен“, казва в "Нашият ден“ Ели Тончева, основател и управител на една от най-големите консултантски агенции.

Според нея българските кандидат-студенти, особено отличниците на випуските, избират в голямата си част да учат в чужбина. За това има доста сериозни основания. Университетите в чужбина предлагат отлични условия за обучение, тъй като имат база, която отговоря на съвременните изисквания. Програмите, по които се обучават студентите, са съобразени с изискванията на бизнеса и индустрията. Завършвайки дадена програма, младият човек веднага може да започне работа в съответната сфера, в която желае да се развива. Много от студентите в годините на своето обучение работят по реални проекти, което ги потапя в работна среда. Западните университети държат да се изградят т.нар. "меки умения", които са особено ценени от бъдещите работодатели.

"Ако се сравняват таксите на частните университети в България, са съпоставими, а може и да са по-високи от тези на частните университети в чужбина. Има страни, в които университетите нямат учебни такси или таксата е административна. Като пример можем да посочим Австрия и Германия“, посочва Ели Тончева.  

Тя допълва, че младите хора не бива да разчитат на доходите от почасова работа, защото в крайна сметка те са отишли да следват.

Италия, Япония, Белгия са били най-популярните дестинации за обучение през изминалата година. Традиционно Австрия и Германия продължават да привличат български студенти.

Специалностите по архитектура, медицина, психология, право продължават да бъдат търсени. Сред специалностите на бъдещето са киберсигурност и етично хакерство, креативен бизнес, компютърни науки, биомедицина, дигитален маркетинг и др.  

Обикновено завършилите в чужбина се връщат в България и много от тях имат самочувствието и знанията да създадат свой бизнес или да създадат стартъп компания, пояснява Тончева.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33